28 Şubat’ın Unutulan Mağdurları

Her fırsatta mesleki eğitimin öneminden bahseden Milli Eğitim Bakanı (MEB) Nabi Avcı, başarılı gençlerin mesleki eğitimi tercih etmemesinden yakınıyor.

Avcı, toplumdaki mesleki eğitime yönelik olumsuz algının kaldırılması için mesleki eğitimde kaliteyi yükseltmek gerektiğini de her fırsatta vurguluyor.

MEB, kamuoyunun dikkatini mesleki ve teknik eğitimin önemine çekmek için bir yarışma bile düzenledi. “Daha İyi Bir Okul” yarışmasıyla, öğrencilerin kendi bakış açılarıyla ideal bir meslek teknik okulunu tasvir etmeleri isteniyor.

İdeal bir meslek teknik okulunun en temel ihtiyacı nitelikli öğretmenlerdir.

Ücretli öğretmenlerle derslerin geçiştirildiği bir okulda, istediğiniz şartları oluşturun, eğitimin kalitesi arttırılamaz.

Zaten az sayıda kadro açılan teknik öğretmenlikte, 2013 yılında 6 bölüme (Makine ve kalıp, makine ressamlığı, makine model, metal, mobilya, motor) ise hiç kontenjan ayrılmadı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu uygulaması, atama bekleyen 100 binin üzerinde mesleki ve teknik eğitim fakültesi mezunlarını şok etti.

EN YÜKSEK PUANI ALAN DA ATANAMAYACAK!

Bu okullarda eğitim, ücretli öğretmenlerle telafi edilmeye çalışılıyor.

Yeni bir alım veya düzeltme olmadığı takdirde branşında en yüksek puanı alan adaylar dahi atanamayacak.

MEB bu okullara başarılı öğrencileri çekebilmek hem de mesleki ve teknik eğitimin önemini kamuoyuna anlatmaya çalışırken bu okullarda öğretmen sıkıntısını ücretli öğretmenlerle gidermeye çalışıyor.

Her yıl KPSS’ye hazırlanan ve atama bekleyen kontenjan mağduru mesleki ve teknik eğitim fakültesi mezunları da MEB’e seslerini duyurmaya çalışıyor.

KONTENJANLARI ARTTIRARAK MAĞDURİYET GİDERİLMELİ!

Son 5 yılı baz alarak atama sayılarına bakacak olursak;

2010 yılında toplam alım 30.000 36 branşta teknik öğretmen alımı 750

2011 yılında toplam alım 30.000 36 branşta teknik öğretmen alımı 590

2012 yılında toplam alım 40.000 36 branşta teknik öğretmen alımı 197

2013 yılında toplam alım 40.000 36 branşta teknik öğretmen alımı 767

2014 yılında toplam alım 40.000 36 branşta teknik öğretmen alımı 833

Bu rakamlar bazı branşların bir dönemdeki atama sayılarından bile azken 36 branşın toplanmasıyla oluşturulmuştur. Bu 36 branşın bazıları arka arkaya atanmadığı yıllar olmuştur.

Yüksek puanlarla atanması gerçekleşmeyen öğretmenler, MEB’in seslerini duymamasına ve atanma sorunlarına bir çare olmamasına tepki gösteriyor.

Mesleki eğitimde kaliteyi yükseltmek için MEB bu sesleri artık duymalı. Kontenjanları arttırarak, eğitime kadrolu öğretmenlerle devam ederek mesleki ve teknik eğitime verdiği önemi göstermeli.

Bu adaletsizliklerin giderilmesi için Ocak 2015 atamalarında hak ettiğimiz kadroları görmek istiyoruz…

6 yorum

  1. Senelerdir mağdur edilen teknik öğretmenlerin bu mağduriyeti ocak 2015 de giderilmelidir.

  2. Adaletsizliklerin giderilmesi için Ocak 2015 atamalarında hak ettiğimiz kadroları görmek istiyoruz…

  3. Yillardir atanamadim 11yildir el sanatları öğretmenliği alaninda ücretli öğretmenlik yapıyorum mecburen. Bizler öğretmen olmak kadro sayimizin arttığı günü görmek istiyoruz. Emek verdik gönül verdik mesleki ve teknik eğitime verilen kadro sayilarinin artirilmasini istiyoruz.

  4. 2023 hedefleri ve sanayimizin gelişmesi için teknik eğitime yatırım çok önemlidir!!

  5. Herbiri çok önemli olan 24 ün üzerinde farklı branşı olan teknik öğretmenlere 15 yılda tanınan toplam kontenjan, bir beden eğitiminin sadece eylül atamasındaki kontenjanı bile etmiyor insaf!

  6. Bu ülkeye atanacak her bir Teknik öğretmen bütçeye zarar değil kar getirir. Zaten yıllardır özel sektörde çalışmış her aşamadan geçmiş ve kendini gerçekleştirmiş biz teknik öğretmenlere pozitif ayrımcılık istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.