329 Öğretmen 24 Kasım için Ankara’da Ağırlanacak

24 Kasım öğretmenler günü bu sene TEOG sınavının ikinci günü ile çakışıyor. Tabi bu durum sadece ortaokullar için geçerli. İlkokul ve liselerde eğitim devam ediyor. Bakanlık öğretmenlerin hediye almamaları konusunda  okullara resmi yazı gönderdi. Bazı firmalar ve kurumlar öğretmenler gününe özel kampanya ve indirimler yaptılar.

Öğretmenler Günü, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından özel bir etkinlik ile kutlanacak. Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla tüm illerden davet edilen ve aralarında 15 Temmuz’da şehit olanların yakınlarıyla gazilerin de bulunduğu 329 öğretmen, sosyal ve kültürel etkinliklerden hazırlanan bir programla Ankara’da ağırlanacak

Öğretmenler Günü bu yıl daha Başkent’te daha kapsamlı bir etkinlik ile kutlanacak. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın talimatıyla, Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında her yıl Başkent’te ağırlanan öğretmen sayısı bu yıl 329’a çıkarıldı. 81 ilden gelecek öğretmenler, 3 gün boyunca Ankara’nın tarihi mekanlarını ve müzelerini gezecek, tiyatro gösterisi ve resim sergisi gibi faaliyetlere katılma fırsatı bulacak.

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin, Bakanlığın 24 Kasım Öğretmenler Günü için hazırladığı programıyla ilgili bilgi verdi.

Aktekin, bu yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü için yeni bir konsept oluşturduklarını belirterek, 81 ilden davet ettikleri öğretmen sayısını bu yıl 329’a yükselttiklerini söyledi.

Bakan Yılmaz’ın illere gönderdiği genelgeyle sadece Ankara’daki programın değil, Türkiye genelindeki tüm 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliklerinin kaliteli ve faydalı bir şekilde düzenlenmesini istediğini belirten Aktekin, “Bakanlık olarak 24 Kasım’ın yeni bir anlayışla kutlanmasını istiyoruz. 24 Kasım, öğretmenlerin ‘Bu benim günüm’ diyebileceği bir gün olmalı. Öğretmeni teşvik eden ve merkeze alan programların yapılmasını istiyoruz” dedi.

Semih Aktekin, genelge kapsamında 81 ilde yapılacak kutlamalara mülki idare amirleri ve çevre sakinlerinin de katılacağını, yıl içinde emekli olan öğretmenlere “Hizmet Şeref Belgesi” verilmesini planladıklarını anlattı.

Suriyeli öğretmenler de davet edildi

Aktekin, 81 ilden çağrılan ve farklı hayat hikayelerine sahip 329 eğitim neferini 23 Kasım’dan itibaren Ankara’da ağırlayacaklarını, bu yıl ilk defa geçici eğitim merkezlerinde görev yapan Suriyeli öğretmenler ile halk eğitim merkezlerinde görev yapan usta öğreticilerin de programa katılacaklarını söyledi. Aktekin, “Öğretmenlerimiz için kaliteli ve keyifli bir program yapmayı hedefliyoruz” dedi.

Etkinliğin ilk günü, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in öğretmenlere hitabından sonra, Büyükşehir Belediyesinin henüz hizmete açmadığı Ankapark öğretmenlere tanıtılacak. Konuk öğretmenler Birinci Meclis Müzesini, Cumhuriyet ve Anadolu Medeniyetleri Müzesini ve Rahmi Koç Müzesi’ni ziyaret ettikten sonra Taceddin Dergahı, Ulucanlar Cezaevi, Hamamönü gibi Ankara’nın önemli tarihi mekanlarını gezecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği akşam yemeği sonrası öğretmenler, Gençlik Parkı Başkent Tiyatrosu Sahnesi’nde sergilenen oyunu izleyecek.

Öğretmenler, 24 Kasım’da topluca Anıtkabir’i ziyaret edecek. Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’ın Sıhhiye’deki Atatürk Lisesi’nde öğretmenlerle birlikte katılacağı programın ardından 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olanların ailelerine ve gazilere Türk bayrağı ve plaket takdim edilecek.

Bakan Yılmaz, 2016’da emekli olmuş öğretmenlere, isimlerine özel düzenlenmiş takdim belgeleri ile Ankara’ya davet edilen öğretmenlere hediyeler verecek.

81 ilden gelen öğretmenler, 25 Kasım Cuma günü, Ankara’daki tarihi mekanları ziyaret edecek. Ankara Devlet Tiyatrosu da öğretmenler için özel temsil sunacak.

Öğretmenler ayrıca, Bakanlık merkez teşkilatının işleyişi ve projeleri hakkında bilgilendirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.