4 + 4 + 4 Sisteminin Eğitim Öğretime Etkileri

Eğitim söz konusu olduğunda hepimiz saygı duymalıyız diye düşünmekteyim. Çünkü eğitim hayatımızın her yerinde vardır ve oldukça gereklidir. Eğitim olmadan hiçbirimiz yetişemez, olgunlaşamaz ve okullarda gördüğümüz dersler dışında hayattan da ders çıkaramazdık. Sizlere bir eğitim sisteminden bahsetmek istiyorum. Ülkemizde yürürlüğe giren 4+4+4 sistemi elbette bahsetmek istediğim sistem. 12 yıllık zorunlu eğitim anlamına gelen bu sistem ülkemizde 2012-2013 sisteminde uygulanmaya başlanmıştır.

4+4+4 Eğitim sistemi kendisinden önceki 5+3 Eğitim sisteminin aksine artık 4 sene ilkokul, 4 sene ortaokul ve 4 sene de lise olmak üzere tasarlanmıştır. Böylece eğitim 12 yıl zorunlu olmuş, imam hatip okulları geri gelmiş ve meslek eğitiminin artmasına sebep olmuştur. Ve 4+4+4  Sistemi’nin sağladığı bir diğer şey ise eğitim yaşının düşürülmesi. Önceden 72 ayını dolduran çocuklar eğitime başlıyordu. Yani 6 yaşını dolduran öğrenciler eğitime başlarken şimdi bu durum 60 aylık çocuklarda yani 5 yaşını dolduran çocuklar eğitime başlıyor.

Bu durum bana kalırsa  biraz sakıncalı eğitime başlama yaşının çok erken olduğunu düşünüyorum. Gerçekten minicik çocukların okullarda üzerlerine çeşitli sorumluluklar yüklenmesini doğru bulmuyorum. Minik çocuklarımızın okuma öğrenme yaşının 5 oluşu ve yıllarca eğitim görme sorumluluğunu üstüne yüklemek bana biraz yanlış geliyor fakat bu sisteme de alışacağımızı düşünüyorum. Birçok eğitim sistemine alıştık. Umarım benim düşüncem dışında başarılarla eğitim görsün çocuklarımız.

Talip ARSLAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.