4 YANLIŞ 1 DOĞRU…

Modern dünyada sorgulayan birey yetiştirmenin önemini hepimiz çok iyi biliyoruz. Çünkü sorgulayan birey hep en iyiyi bulmak için çırpınacak bu da toplumu olumlu yönde ilerletecektir.

Henüz ülke olarak bu işin meyvelerini alabilmiş değiliz. Zira hala daha yokluğu sorgulamak üzerine inat ediyoruz. Mesela :
-Ekmek var mı canım?
-Yok.
-Hiç mi yok?….
Ee yok kardeşim neyini zorluyorsun. Hal böyle olunca tabi ki işler sarpa sarıyor. Eğitim sistemi yaz-boz tahtası gibi sürekli kurcalanınca panik içinde saçma sapan şeyleri sorgulayan bir nesil yetişiyor.
Mesela sistem diyor ki ;çocuklara çarpım tablosunu ezberletmeyin, kendileri keşfetsinler. Sonuç mu? Orta okul 2. sınıfta şöyle bir diyalog geçiyor:
-Evladım adamı delirtme 6 kere 7 kaç eder?
-Biii dakkkkaaaaa Hocam keşfediyoruuuummmmm?
İşte ilkokulda dört sınıf boyunca yedi öğretmen değiştirmiş genç ergenimiz kendi aydınlanmasını kendi rönesansını yaşıyor.
……..

1-HERKES AYNI ŞEKİLDE EL YAZISI YAZACAK DİYORUZ :

E iyi de el yazısı kişiye özgü bir ifade biçimi değil midir? Neden herkesten lazer yazıcı gibi aynı yazıyı yazmasını,eğikliklerdeki açıya dikkat etmesini vb. bekliyoruz. Yani birinci maddenin başlığına aldanmayın. Mesele tek tip adam yetiştirmeye çalışmak.BU BİRİNCİ YANLIŞ…

2-FARKLI ŞARTLAR-AYNI ÖLÇME YÖNTEMLERİ:

Ne denir ki? Özel kolejde okuyan çocuk; fen ve teknoloji dersinde laboratuarda önünde kasaptan getirtilmiş havyan kalbi;yanında mikroskop az öte de deneyi seyredebilmesi için okul tarafından tahsis edilmiş laptop…fazla değil 15 km ötedeki köyde garibim Milli Eğitim Bakanlığının gönderdiği 8.sınıf fen ve teknoloji öğrenci ders ve çalışma kitabı. Geldik güç bela sene sonuna yok efendim LYS,YGS,TEOG…
Ana!!! o da ne?? Özel okul çocuğuna da bizim garibana da aynı soru…BU İKİNCİ YANLIŞ…

3.BEYGİR YERİNE KONULAN ÖĞRENCİ-KENDİNİ JOKEY SANAN VELİ:

Heeey efendi sana diyorum sana… SENİN ÇOCUĞUN BELKİ DE MİLLİ TAKIMI KURTARACAK…SENİN Kİ DE BÜYÜK BİR SANATÇI OLACAK…Allahaşkına çocuğunuzu bir dinleyin. Fikrini alın. BU YANLIŞ ÜÇ…

4.ÇOCUKLAR MI SİSTEME UYMALI; SİSTEM Mİ ÇOCUKLARA? :

Saat 6.00 :Kalk
Saat 7.00:Okula git.

Saat 15.00: Etüt

Saat 17.00:Bale

Saat 19.00 : Keman-Piyano

Saat 22.00: İstiklal Marşı ve Kapanış…BU DA DÖRT…

Ve gelelim tek doğrumuza…

Tek gerçek şu ki yaşadığımız dünyada bu tip yanlışlıkları harfiyen yerine getirmeyenler maalesef ki yerlerinde saymaya devam edecekler. İşte bu yozlaşmanın içinde savrulup duran tek DOĞRUmuz olan ÇOCUKLARdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.