40 Bin Norm Fazlası Öğretmen Eş Durumuna Bakılmaksızın Görevlendirilecekler

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 22 bine yakın öğretmeni FETÖ-PDY terör örgütü bağlantılarından dolayı açığa aldı. Ayrıca yine FETÖ-PDY bağlantılı özel okulları da kapattı. Bu da şöyle bir duruma sebep oldu.

Kapatılan okullardaki öğrenciler adrese dayalı sisteme göre adreslerindeki en yakın devlet okula nakilleri gerçekleşecek ya da öğrenci bir başka özel okula geçecek.

Öğrencilerin çoğunluğunun devlet okula geçeceği düşünülürse devlet okullarında büyük bir öğretmen açığı yaşanacak.

Bakanlık öğretmen açığını 2016 eylül ayında yapacağı sözleşmeli öğretmen ataması ile kapatacağını açıklamıştı. 22 bin öğretmen açığa alındı. Bir de bu açığa alınan öğretmenlerin yerine atama yapma yetkisi de alındı.

Toplam alınacak sözleşmeli öğretmen sayısı yaklaşık 50 bine ulaştı. Zaten Milli Eğitim Bakanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı söylemlerinde her zaman 20 bin ve üzeri alım yapacaklarından bahsetti.

50 Bin Sözleşmeli Öğretmen Ataması Yeterli Değil

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 50 sözleşmeli öğretmen ataması yapsa bile kapanan okullardan gelen öğrencilerden dolayı bu açığı kapatması mümkün görünmüyor.

Habertürk’ün yaptığı habere göre bakanlık şu an mevcut durumda 40 bin norm fazlası öğretmeni bu boşlukları doldurmak için kullanacak.

40 bin norm fazlası öğretmen eş durumuna bakılmaksızın il ya da ilçelerde görevlendirilecekler. Bakanlık bu sayede açığa alınan ve kapanan okullardan okullardan doğan açığı kapatmayı planlıyor. OHAL ilan edildiği için yetki kurumu valiler olduğundan norm fazlaları için resen atamaların gerçekleşmesi muhtemel görünüyor.

Üstüne bir de sözleşmeli öğretmen alarak 2016-2017 eğitim öğretim yılına sorunsuz başlamayı planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.