İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

5 Yıl Doğuda Sözleşmeli Çalışan Öğretmene Kadro Verilecek

Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda atama bekleyen öğretmenleri ilgilendirecek açıklamalarda bulundu.

2005-2006 Eğitim öğretim yılında ilk defa uygulanmaya başlayan sözleşmeli öğretmenlik 657 sayılı devlet memurları kanunun 4/b maddesi kapsamında öğretmen alımıyla ortaya çıkmıştı.

4 Yılda 70 Bin Sözleşmeli Öğretmen Atanmıştı

2005-2006 öğretim yılında 20 bin, 2006-2007 öğretim yılında 20 bin, 2007-2008 öğretim yılında 10 bin ve 2008-2009 öğretim yılında 20 bin toplamda 70 bin öğretmen sözleşmeli olarak atandı.

2011 yılında 632 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Birlikte Sözleşmeli Öğretmenlik Kaldırıldı

Bakan İsmet YILMAZ sözlerine şöyle devam etti; Türkiye’de bir ara sözleşmeli öğretmenli vardı ama sözleşmeli öğretmenlik 2011 yılında resmi gazetede yayınlanan 632 sayılı kanun hükmünde kararname ile birlikte ortadan kalktı. Şu anda sözleşmeli öğretmenlik diye bir şey yok.

3 Öğretmen Sözleşmeli Öğretmenlikten Kadrolu Öğretmenliğe Geçmedi

2005 ile 2009 yılları arasında atamaları yapılan 70 bin sözleşmeli öğretmenin neredeyse tamamı 2011 yılının Haziran ayında kadrolu öğretmen oldu. Fakat sözleşmeli öğretmenlikten kadrolu öğretmenliğe geçmek için bireysel müracaat esas olduğu için başvuru yapmayan 3 kişi hala sözleşmeli öğretmen olarak çalışmaya devam etmektedirler.

2016 Sözleşmeli Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Bu kadroya geçmeyen 3 sözleşmeli öğretmenin maaşı ise 2 bin 194 TL civarındadır. Bunun sebebi SGK prim kesintilerinin olmasındandır. Bu öğretmenlerin sınıf öğretmeni gibi düşünürsek aldığı ek ders ücreti ise 539 tl’dir. Yani şu anda sözleşmeli öğretmenlik yapan kişiler sınıf öğretmeni ise maaş + ek ders toplamı 2700 TL ‘ye yakın bir ücrete tekabül etmektedir.

Sözleşmeli Öğretmenlik Tekrar Gündemimizde

Bakan YILMAZ, TBMM Genel Kurulunda sözleşmeli öğretmenliği tekrar getirmeyi planlıyoruz. Bu öğretmenler doğuda 5 yıl görev yapacaklar ve 5 yıl sonunda kadroya geçecekler. Ayrıca bu öğretmenlere 8 yıl sonunda da tüm bölgelere tayin hakkı vereceğiz, dedi.

Neden Sözleşmeli Öğretmenlik Getirilmek İsteniyor?

Bakanın tekrar sözleşmeli öğretmenlik getirmek istemesindeki asıl amaç sözleşmeli öğretmenlerin haklarından geliyor. Sözleşmeli öğretmenlerin il içi ve il dışı yer değiştirme hakkı yok. Sözleşmeli öğretmenler sadece özür durumu ataması ile yer değiştiriyor. Aslında böyle bir hakları da yoktu. Fakat en son 2011 yılında bu hakka kavuşmuşlardı. Bu yüzden bakanın sözleşmeli öğretmen istemesindeki amacı doğu illerinde büyük bir sorun olan öğretmen eksikliğini 5 yıl süre ile garanti altına almak. Yaptığı açıklamaya göre kadrolu öğretmenlerin öyle hakları var ki norm fazlası olanları bile yerlerinden kıpırdatamıyoruz dedi.

İllerde %94’lük Doluluk Yapıyoruz

Yapılan atamalarda il milli eğitim müdürlükleri tarafından gösterilen ihtiyaç listesinin %94’üne atama  ya da yer değiştirme ile öğretmen alımı yapıyoruz. Her zaman %6’lık bir boşluk bırakıyoruz. Bunun sebebi ise il içi tayinlerin rahat yapılabilmesi. Aksi takdirde %100 doluluk olursa kimse yer değiştiremez.

Bir yorum

  1. Anonim Anonim 18 Haziran 2016

    Ne zaman resmilesecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.