582 Bin Öğretmene İnceleme

Geçtiğimiz günlerde 60 sahte diplomalı öğretmenin devlet okullarında görev yaptığı tespit edilmişti. Bu gelişmeden sonra devlet okullarında görevli olan 830 bin civarındaki öğretmenlerin büyük çoğunluğu incelemeye alındı.

Milli Eğitim Bakanı Avcı’nın “60 öğretmenin sahte diplomalı olduğunu tespit ettik” açıklamasından sonra skandal gündeme bomba gibi düşmüştü. Bu konudaki soruşturmanın derinleştirilmesi neticesinde 830 bin öğretmenin %70’i mercek altına alındı. Milli Eğitim Bakanlığı 1999’dan bugüne ataması yapılan 582 bin öğretmenin diplomalarını tek tek inceleyecek. Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü incelemenin en az 4 ay süreceğini belirtti.

Sahte diploma çetesi Yüksek Öğretim Mezun Doğrulama ve Sorgulama sistemindeki bir açıktan faydalanarak sahte diploma yaptığı tespit edildi. Söz konusu olan bu sistemde üniversite mezunu olunup olunmadığı bilgisi yer alıyor fakat bunun dışında herhangi bir bilgi yer almıyordu.

Milli Eğitim Bakanlığı bu gelişmelerin ardından yeni alınacak tüm öğretmenlerin tek tek branş kontrolünü de yapacak. Özel okullarda görev yapan 247 bin öğretmen şu an için soruşturma kapsamı dışında kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.