Açık Öğretim Fakültesi Sınavlarına Hazırlık

AÖF Sınavları İçin Verimli Ders Çalışma

Açık öğretim Fakültesi’nin kısaltılmışı olan AÖF, Eskişehir Anadolu Üniversitesi bünyesinde eğitim veren fakültenin adıdır. 1982 yılında kurulan AÖF, Türkiye’de en fazla öğrencisi olan bölümdür. Uzaktan ve açıktan eğitim vererek, pek çok kişinin okumasında yardımcı olur.  AÖF, farklı bölümlerde eğitim hizmetine devam eder. İktisat, maliye, işletme, sosyal hizmetler, Türk Dili ve Edebiyatı, tarih, felsefe ve sosyoloji gibi daha pek çok bölümde eğitim veren fakülte günün belirli saatlerinde okuduğunuz bölümün zor derslerini uzaktan eğitim ile verir. Bunun dışında bulunduğunuz ildeki fakültelerde hafta sonu dersler verilir.

Öğrenciler AÖF sınavlarına, okulun verdiği kaynak kitaplar dışında piyasada satılan belirli kurumların hazırladığı yardımcı kitaplardan çalışırlar. Sınavda daha verimli olmak için ağırlıklı olarak tüm öğrenciler bu kaynakları seçerler. Okulun verdiği kaynakları okuyup, özet çıkartmaktansa güvenilir ve kaliteli kaynakların çıkardığı özetlere ve çıkmış sorulara çalışmak daha kolay ve verimlidir. AÖF, öğrencilerinin verimli ders çalışmaları için e- öğrenme programı geliştirmiş ve bu sistemde öğrencinin ulaşmak istediği sayfalara ulaşma imkânı sağlanmıştır. Öğrenciler uzaktan eğitim derslerine katılamazlarsa, sınavdan önce yararlanmaları için dersler kaydedilmektedir. Böylece isteyen her öğrenci şifresini girerek sisteme ulaşabilir. Dönemlik- kredilik sisteme geçen AÖF yılda 4 sınav yapar. 2 sınav ilk dönem, 2 sınav ikinci dönem yapılır. Bu sınavların ilki vize ikincisi finaldir. Vizenin%30’u, finalin%70’i alınır.

AÖF’de verimli ders çalışmak için ne yapılır?

  • Öğrenciler okulun verdiği kaynaklardan ziyade, piyasada basılan yardımcı kaynaklardan yararlanmalıdırlar. Bu kitaplar nokta atışı yaparak, sınavda çıkacak sorulara benzerlerini tahmin ederler. AÖF kitaplarını özetini hazırlarlar.
  • Derslere verimli çalışmak için dershanelerden yardım alınabilir. Dershane sisteminde sınav sorularına yakın sorular verilir.
  • Öğrencinin her gün planlı ve programlı çalışması gerekir.

Sınav Stresi Nasıl Giderilir?

Yılda 4 sınav yapan AÖF sınavları, özellikle çalışanlar için stres sebebi olmaktadır. Bunu önlemek için her gün az da olsa konulara çalışılmalıdır. Kitapların pdfleri akıllı telefonlara indirilerek,  işte iken de çalışılabilir. Sınav haftası çıkmış sorulara bakmak, bir önceki sınavın sorularına göz atmakta fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.