Açık Öğretim Fakültesi Sınavlarına Hazırlık

AÖF; Eskişehir Anadolu Üniversitesine bağlı olan Açık Öğretim Fakültesi’nin kısaltılmışıdır. 1982 yılında kurulan fakülte kurulduğu günden bu güne kadar pek çok öğrencinin umudu olmuştur. İmkansızlıklar yüzünden okuyamayan ya da ikinci üniversite okumak isteyen bireyler başvuru yaparlar. YGS ’den baraj puanını geçtikten sonra iktisat, işletme, maliye,  sosyal hizmetler, Tarih, felsefe, Türk dili ve edebiyatı gibi 4 yıllık ve 2 yıllık pek çok bölümü bünyesinde barındıran fakülte öğrencilerinin daha verimli ders çalışmaları için her öğrenciye çalışma sayfası açmıştır. Bu sayfada öğrenci dilerse uzaktan eğitimlere katılabilir dilerse soru sorabilir dilerse çıkmış sorulara ve cevaplarına da bakabilir.

AÖF, sınavlarını dönemlik- kredilik sisteme geçtikten sonra vize ve final şeklinde yapar. İlk dönem bir vize ve bir final vardır. İkinci dönemde bir vize ve final vardır. Vizenin %30’u ile finalin%70’i hesaplanarak öğrencinin notu belirlenir. Geçme sistemine çan eğrisi getiren fakülte öğrencilerin sınıf geçmesini kolaylaştırmıştır. Sınavlar, öğrencilerin bulundukları illerde hafta sonu düzenlenir.

AÖF derslerine en verimli nasıl hazırlanılır?

AÖF’ün verdiği ders kitapları çok detay içerdiği için öğrencilerin bunları çalışmaya vakti olmayabilir. Bu yüzden ya çalışma sayfasındaki uzaktan eğitimle verilen dersler seyredilebilir ya da hafta sonu bulunduğunuz şehirde verilen derslere katılabilirsiniz, ancak bölümünüzdeki en zor dersler verildikten sonra, diğer dersle verilmemektedir. Bu yüzden en iyi çözüm yardımcı kitap almaktır ya da kitapların özetini çıkarmak olacaktır. Özet çıkarmak zor oluyorsa piyasada uzman kadrolar tarafından hazırlanan yardımcı kitaplara başvurulmalıdır. Bu kitaplar, özet çıkarılmış şekilde basılmıştır. Kitapların içerisinde çıkmış sorular ve yardımcı sorular vardır. Bunlara çalışarak ders verimliliğini artırabilirsiniz. Sınav haftası sol soru çözmekte fayda vardır. Özellikle çıkmış sorulara bakmak verimliliğinizi artırabilir.

AÖF vize ve final stresi nasıl giderilir?

AÖF sisteminde ilk vize, vizeden bir ay sonra final yapılmaktadır. Finalde tüm ünitelerden sorumlu olan öğrenci zaman kısa olduğu için konu yet22iştiremeyeceğinden strese kapılır. Bunun yerine öğrenci her gün düzenli olarak çalışırsa, finale kadar tüm konular biter. Konularını bitiren ve dersine çalışa öğrencinin stresi en aza indirgenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.