Akademik Teşvik Ödemeleri Yapılmaya Başlandı

Yaptıkları Bilimsel Çalışmalardan 30 ve Üzerinde Puan Almış Olan 35 Bin Akademisyene Ödeme Yapılacak…

YÖK’ün başlatmış olduğu ve bu sene ilk kez yürürlüğe koyduğu “Akademik Teşvik” 15 Şubat 2016 tarihinden itibaren ödenmeye başlandı. YÖK’ün teknoloji, bilim ve sanata katkı sunmak amacıyla, nitelikli projeler üretip araştırmalar yapma gayreti içerisinde olan akademisyenlere destek sunmak gayesiyle başlattığı bu çalışma ile, nitelikli projeleri ve araştırmaları bulunan akademisyenlerin çalışmalarını rahatlatmak amacıyla, maddi destek sunulması planlanıyor.

Her ayın 15’inde, bir yıl süreyle yapılacak ödemeler, 2015 yılında yapılan çalışmalar esas alınarak yapılacak ve ödemelerde puanlama sistemine gidilecek.

Yaptıkları bilimsel çalışmalardan 30 ya da üzerinde puan almış olan 35 bin akademisyen bulunuyor. Ve bu akademisyenlerin tamamına ödeme yapılacak.  Ayrıca 35 bin akademisyen içerisinden 150 kişi, 100 tam puan almış bulunuyor. 100 tam puan alan akademisyenlere aylık 800 lira ödeme yapılırken, taban puan olan 30 puan alan akademisyenlere ise aylık 150 ile 240 lira arasında ödeme yapılması bekleniyor. Aradaki farkı ise, akademisyenlerin ünvanları belirliyor.

üniversite_anfi_ders

Komisyon İnceliyor

YÖK tarafından verilen bu ödemeyi almak isteyen akademisyenler, kadrolu oldukları yüksek öğretim kurumuna başvuruda bulunuyorlar. Komisyon tarafından ön inlemesi tamamlanan akademisyenlerin, teşvik kapsamına alınabilecek çalışmaları belirleniyor. YÖK’ün yapacağı ödeneği alabilmek için ise, farklı faaliyet türlerinden kazanılan 30 puan yeterli oluyor.

YÖK Ödenek için görüşecek

Akademik Teşvik Ödeneği, bugün (18 Şubat 2016) itibariyle, YÖK genel kurulunda görüşmeye alındı. YÖK akademisyenlerin bir önceki yılda yaptıkları, yurtiçi ve yurtdışı bilimsel faaliyetlerini ele alarak, nitelikli olup sonuçlandırılmış projeler için ödeme yapacak.

YÖK’ün genel kurulda ele alacağı konuların başında ise, Akademik Teşvik Ödeneği’nin iyileştirilmesi, mevcut sorunların giderilmesi hakkındaki çalışmalar, teşvik sisteminin sağlayacağı avantajlar gibi başlıklar yer alıyor. YÖK’ün uygulamasını son derece yerinde bulan akademisyenler, ödenekler her ne kadar az olsa da, ileri ki yıllarda daha fazla artış olacağını düşünürsek, akademik araştırma ve projeler için katkı sunacak bir gelişim olarak görüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.