Avcı:”150 bin Suriyeli’ye Eğitim Veriyoruz.”

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde Sivrihisar Kaymakamlığnı ziyaret etti. Ziyaretin ardından bir gazetecinin Suriyeli mültecilerin çocuklarının eğitimleri konusunda Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı çalışmaları sorması üzerine, Suriye´den gelen mültecilerden 8 bininin geçici kimlik numarası ve oturma izni aldığını belirterek, söz konusu mültecilerin çocuklarının Türkiye´deki okullarda düzenli eğitimlerine devam ettiklerini söyledi.

Mültecilerin 70 bininin, 11 ilde kurulan kamplardaki okullarda eğitimini sürdürdüklerini ifade eden Bakan Avcı, şöyle konuştu:

“Söz konusu çocuklardan 71 bin 500´ünün ise değişik kentlerde belediye, valilik, sivil toplum kuruluşları tarafından organize edilen okullarda eğitimlerini sürdürüyorlar. Demek ki 150 bin civarında Suriye´li öğrenci şu anda Türkiye´de eğitim görüyor. Bizim hesaplarımıza göre bunun dışında 200 bine yakın eğitime alınamamış çocuk olduğunu tahmin ediyoruz. Ancak yapacak epey bir işimiz var. Bu eğitim gören çocuklara, kamplarda eğitim gören çocuklara, Suriye´den gelen öğretmenler, Suriye müfredatına göre eğitim veriyorlar. Bunlar 12´inci sınıfı bitirip, olgunluk sınavını başardıktan sonra lise mezunu sayılıyor ve kontenjan dahilinde üniversitelerimize kabul ediliyorlar. Onun dışında 1´inci sınıftan itibaren de bu okulların hepsinde hafta da 5 saat zorunlu Türkçe dersi veriliyor. Dolayısıyla bu çocuklara, aynı zamanda Türkçe de öğretmiş oluyoruz. Yeterli mi? Yeterli değil ama Türkiye kendi şartlarında yapılabileceklerin en iyisini yapıyor.”

“150 bin yeni öğrenciyi kendi standartlarına uyarak eğitiyoruz”

Uluslararası camianın da bu konuda elini taşın altına koyması gerektiğini anlatan Bakan Nabi Avcı, şunları söyledi:

“Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) sınırlı katkılarının dışında uluslararası camianın doğrusu bu konuda çok ciddi katkısı olmadı. Zaten gelen misafir sayısından belli. Türkiye´nin biliyorsunuz son bir ay içerisinde, hatta 3 günde aldığı Suriyeli misafir sayısı bütün Avrupa ülkelerinin bu olayların başlangıcından bugüne kadar aldıkları mülteci sayısından fazla. Türkiye bütün Avrupa ülkelerinin aldığı, 139 bin civarındaki, mülteci sayısının çok üstünde misafiri, yaklaşık 300 bine yakınını 3 günde aldı. Türkiye bu konuda kendisine düşeni fazlasıyla yapıyor. Eğitim konusunda da yapıyor. 150 bin yeni öğrenciyi kendi standartlarına uyarak onların ulusal müfredatlarına da dikkat ederek, eğitiyoruz.”

Bakan Avcı, bir gazetecinin Suriye sınırı yakınlarındaki Şanlıurfa´nın Suruç ilçesinde eğitim gören öğrencilerin durumu ile ilgili sorusuna da, söz konusu ilçede yerel yönetimlerin, valiliklerin özellikle okulları güvence altına alacak tedbirleri aldıklarını ifade ederek, risk altında olan okulları güvenli yerlere taşıdıklarını, endişeye gerek olmadığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.