İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aynı okulda 8 yıldan fazla çalışmak yok!

Millî Eğitim Bakanlığı  Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği taslağı yayınlandı. Bu taslak metin şu anda yürürlükte değildir. Sadece bakanlık görüş almak amacıyla eğitim camiasının yorumuna sunmuştur. Sizlerde taslağı inceleyerek yazının sonunda bulunan bağlantı ile görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

Bu taslakta en dikkat çekici olan 35. madde idi. Çünkü burada “Öğretmenler, aynı eğitim kurumunda en fazla toplam sekiz yıl görev yapabilir.” maddesi yer alıyordu.

Maddenin tamamı ise şöyle. Yorum sizin?

Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi
MADDE 35-

(1) Öğretmenler, aynı eğitim kurumunda en fazla toplam sekiz yıl görev yapabilir. Aynı eğitim kurumunda toplam sekiz yıl görev yapan öğretmenlerin atamaları, yapılacak duyuru üzerine bu sürenin dolduğu tarihin içinde bulunduğu ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en fazla iki ay içinde aynı ilde alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri doğrultusunda hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Tercihlerine atanamayanlar ile tercih yapmayanların atamaları ise aynı eğitim kurumundaki görev süresi en fazla olandan başlamak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına resen yapılır.
(2) Aynı eğitim kurumunda toplam sekiz yıllık görev süresini ders yılının dışında tamamlayan öğretmenlerin atamaları, sekiz yıllık görev süresini doldurdukları tarihi takip eden ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılır.
(3) Kadrolarının bulunduğu il içindeki eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro açığı bulunmayan öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri, aynı kapsamdaki bir sonraki atama dönemine kadar ertelenir.
(4) Sekiz yıllık görev süresinin hesabına; aynı eğitim kurumunda ikinci görev kapsamında yönetici olarak geçen görev süreleri hariç olmak üzere, yıllık izin, hastalık izni, aylıksız izin, vekalet, geçici görev ve benzeri nedenlerle fiilen yapılmayan öğretmenlik görevleri de dâhil edilir.
(5) Adı değişen, dönüşen veya birleştirilen eğitim kurumlarında geçen sürelerin tamamı sekiz yıllık görev süresinin hesabında dikkate alınır.
(6) Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan eğitim kurumlarında görev yapanlar hariç olmak üzere, alanı sınıf öğretmeni olan öğretmenlerden ara sınıflarda görev yapmakta iken aynı eğitim kurumunda sekiz yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı öğrencilerle devam etmeleri şartıyla 4’üncü sınıfı okuttukları ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılır.
(7) Bu maddeye göre yapılacak atamalarda, öğretmenlere en fazla 25 eğitim kurumu tercih etme hakkı verilir.
(8) Duyuruda; alanlar itibarıyla boş öğretmen kadroları, bu madde kapsamında ataması yapılacaklardan boşalacak muhtemel öğretmen kadroları, başvurunun yapılma şekli, başvuru yeri ve süresi ile diğer hususlara yer verilir.

YEDİNCİ BÖLÜM
Mazerete Bağlı Yer Değiştirmeler

Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirme
MADDE 36-

(2) Aile birliği mazeretine bağlı olarak yer değiştirme isteğinde bulunan öğretmenler, evlilik cüzdanı ile eşinin kamu kurum ve kuruluşlarında kamu personeli olarak çalıştığına veya atanmayı talep ettiği yerde eşinin kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak halen çalıştığına ya da birinci fıkranın (e) bendinde sayılan görevlerde bulunduğuna ilişkin belgeyi ibraz etmekle yükümlüdür.
ATAMA ve YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ TASLAĞINA GÖRÜŞ BİLDİRMEK için http://www.meb.gov.tr/katilimmodulu/giris.php adresinden MEBBİS şifreniz ile giriş yapıp görüşünüzü bildirebilirsiniz.

5 Yorum

 1. Cilara Cilara 23 Ekim 2014

  Sizin yapmak istediğiniz ne ya . Off . Amacınız ne ?

 2. öğretmen öğretmen 21 Ekim 2014

  Son yayımlanan eş durumu atama yönetmeliği, aile bütünlüğünü sağlama amaçlı olmayıp ,aileleri parçalamaya yönelik hazırlanmış izlenimini vermektedir.Sayın eğitim sendika başkanları acaba bu konu hakkında ne gibi bir çaba göstereceklerdir. Umutla bekliyoruz.

 3. rıza rıza 21 Ekim 2014

  amaç ne??????????????????????

 4. cetin cetin 21 Ekim 2014

  iki yıl yeterli!Ey bakanlık…

 5. Anonim Anonim 21 Ekim 2014

  Yıllarca İzmir’de kadro açılsın diye bekle,ancak emekli olunca gelebil??.Çok adaletliydi!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.