Bakan AVCI’dan İntihar Eden Öğretmenler İçin Şok Sözler

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bütçe görüşmeleri esnasında düşük puan aldıkları için atanamayan öğretmen adayları ile TEOG’dan yetersiz puan aldıkları dolayısıyla bazı adayların intihar ettiklerine dair iddiaların çarpıtıldığına dikkat çekti. Bakan Nabi Avcı Atanamayan öğretmenlere gösteriş için intihar ediyorlar demedim, söylediğim söz gayet açık, çarpıtılmasın dedi.

Orta Öğretim için planlanan İnternet Bağımlılığını önleme projesi kapanışında gazetecilere cevap veren Nabi Avcı internet sitelerinde ve bazı sosyal medya mecralarında öğretmenlerin atanamadığı için intihar ettiği haberleri için açıklama yaptı.

ogretmen_atama_basvurusu_nasil_yapilir_subat_2016_meb_basvuru_yap_h21675

Bakan Nabi Avcı yaptığı açıklamada atanamayan öğretmenler için gösteriş için intihar ediyorlar demedim. Dünyada intihar haberleri mümkün olduğunda haber yapılmamaya gayret gösterilir, medya etiği ve ahlakı gereği haberleştirilmez, eper haber yapılması gerekiyorsa başkalarını özendirici ve teşvik edici şekilde yapılmaz. Hele ki siyasetçiler bunu hiç yapmaz, siyasetçilerin mağdur olan insanların duygularını kullanarak ve duygularını sömürerek, intihar eden kişileri bu duruma katarak siyaset yapmaz, bu durumu kullanmaz. Benim söylemek istediğim intihar olaylarının ulu orta konuşulmaması gerektiğidir, bilhassa gençler bu konularda hassastır ve onların üzerinde bu tür yayınlar olumsuz etki eder. Gençleri özendirecek haberlerden ve örneklendirmelerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Diye konuştu.

İntihar vakalarında psikolojik sorunların rol oynadığının bilimsel gerçekliğinden söz eden Bakan Avcı bu vakalardan etkilenecek insanlara özendirici ve örneklendirici söylemlerden kaçınılmalıdır, dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.