Bana Haklarımı Verin Dünyayı Eğiteyim…

Güzel ülkemin en ücra köşesinde  öğretmenlik kadar ulvi görevini yerine getiren eğitimcilerimizin  sorunları  kanayan bir yara olarak devam etmekte .

Hepimiz biliyoruz ki! Dünyayı eğiten liderleri,  büyük düşünürleri yetiştiren onlara vatan millet sevgisini aşılayan elleri öpülesi Öğretmenlerdir: İlk olarak bir takım yetkileri alınarak öğrenciler tarafından saygınlıkları giderildi . Eğitim camiasının baş neferleri sınıflarında otorite sağlayamaz söz dinletemez oldu.  Taşımalı eğitime geçirilmesiyle köy okulları tek tek kapatıldı. Öğretmenin yükü her geçen gün çoğalırken tanınan haklar hiç bir zaman hayat standartlarına uyarlanmadı. Helede şu KPSS çıkmazı okulundan mezun olmuş aydın donanımlı görev aşkıyla yanan eğitimcilerin önünde kumdan yıkılmaz şatolar kurdu

Efendiler şapkanızı önünüze alıp bir düşünün hele! Büyük umutlarla okuyarak  kep atan vatanın her yerinde görev yapmak adına  hayata atılan öğretmenler hep hüsrana uğradı. Eğer yapılan sınavlarda soruları ulaşabilecek düzeyde ilişkileriniz varsa hayat size güzel oldu. Yoksa mı ? Bekleyeceksin kardeşim politikası Öğretmenlerimizin çoğunu başka işlerde çalışmaya yönlendirdi. Atama kabusu atamasını bekleyen yığınlarca Öğretmen açıkta kaldı hep bir sonraki atamaları bekledi tükendi hayattan umudunu kesti bazısı hasta yatağında bile bir umut dedi. Olmadı Efendiler olmadı!  Ekonomik şartların çok altında kalan maaşlarıyla geçim savaşı veren öğretmenler ek işlerde ev bütçesine katkıda bulunmaya başladı.  Bu sorunların geçmişi var. Geçmişten beri gelen yanlış Milli Eğitim Politikaları şunu çağrıştırdı bana. Ülkemin yeni yetişen kuşağının bilgi dağarcığına sekte vurmak aydın, zeki nesillerin yetişmesini engellemek adına bir takım dış güçlerin oyunu olsa gerek diye düşünmüyorum desem yalan olur. Yüce önder  ATATÜRK’ün 1923 yılında söylediği söz kısa ve özdür. Gelecekteki kurtuluşumuzun saygıdeğer öncüleri olan Türkiye öğretmenleridir.  Ne kadar güzel bir ifade öğretmenin toplumdaki saygınlığı ve işlevini kısa ve öz anlatan. Biz aslında en büyük hatayı KÖY ENSTİTÜLERİNİ kapatmakla başladık öğretmenlerimizin önünü kesmeye onlara verilen değerin yozlaşmasına aydın nesillerin gittikçe kaybolmasına.

Bir yumak haline gelen sorunların çözümü  en kısa zaman da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından masaya yatırılıp neşter atılmalı. KPSS kaldırılmalı. Atamalar daha hızlı yapılarak kazanılan haklar öğretmenlerimize verilmeli. Taşımalı eğitim kaldırılmalı efendiler taşımalı eğitim.

Oğuzhan MERT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.