Başarılı Öğretmenlerin Öğretim Teknikleri

Öğretim Teknikleri

Eğitim ve öğretimin temel amacı, kişiyi bilgi ve ahlak yönünden olgunlaştırmaktır. Ailede başlayan eğitim okulda devam eder ve iyi bir öğretim almış olan bir bireyin aynı zamanda iyi bir eğitime sahip olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Eğitim kişinin ahlak ve terbiye yönünden belli kazanımları edinmiş olması ile ilgili bir durumdur. Öğretim ise daha teknik bir yaklaşım ile düşünülebilmektedir. Geliştirilmiş olan öğretim tekniklerinin her biri daha kolay ve akılda kalıcı bir şekilde öğrenmeyi sağlamak amacıyla kullanılabilecek tekniklerdir.

Teacher Calling on Student

Ezber Yapmak Doğru mu?

Özellikle çocukluk dönemlerinden başlayarak uygulanan ezbere dayalı öğretim metodunun ne kadar yanlış olduğu yavaş yavaş anlaşılmaya başlanmıştır. Öğretim her zaman daha akılda kalıcı öğretim teknikleri ile uygulanmalıdır. Bunun içi öğretmenlerimiz üzerine büyük görevler düşmekle birlikte, hangi yaştan olursa olsun tüm öğrencilerin, kendilerine uygun olan öğretim tekniklerini araştırarak deneyimleyebilmeleri de mümkündür.

Çağrışım Tekniği İle Öğrenme

Günümüzde en popüler öğretim tekniklerinden bir tanesi olan çağrışım yoluyla öğrenme metodu oldukça kullanışlı bir yöntem olmaktadır. Bunda, bir şeyi öğrenmek isteyen birey, o kavram ile ilgili hatırlatıcı nitelikte olan, anlamlı ya da anlamsız herhangi bir kavramı kullanabilmektedir. Bu sayede, öğrenmek istediğiniz olgu direkt olarak beyninize kalıcı bir şekilde yerleşmektedir. Özellikle İngilizce kelime ezberleme tekniği gibi ezber konularında fazlasıyla işe yarayan bu metot kalıcı bir şekilde öğrenmenizi sağlayabilmekle birlikte, okul ya da iş hayatınızda bir şeyi temelden öğrenmeniz, en faydalı öğrenme tekniği olmaktadır.

İyi Bir Öğrenme Nasıl Olmalıdır?

Herhangi bir konuyu temelden öğrenme tekniği onunla ilgili kitaplarda yazan bilgileri okumakla, ezber etmekle olacak bir iş değildir. Bunun için söz konusu konunun her yönünü kendi aklınızda canlandırmanız ve bu yönler ile ilgili araştırmalar yapmanız gerekmektedir. Beyniniz kendi isteğiniz doğrultusunda yaptığınız araştırma ve incelemeleri asla unutmaz. Bir kitapta yazan bilgileri öğrenmeniz genellikle sorumlu olduğunuz sınavların size dikte etmiş olduğu bir zorunluluktur.

sınıf öğrenci

Zevk Alarak Çalışma

Devreye böyle bir zorunluluk girmesi, öğrenmeyi zorlaştırmakta ancak herhangi bir konu hakkında kendi özgür iradenizle, zorunlu olmadan yaptığınız araştırmalar beyninize bir daha hiç çıkmamak üzere yerleşmektedir. Bu sebeple tüm öğrencilere ve yetişkinlere, bir şeyleri öğrenirken her zaman araştırmayı sevmek, konulara farklı bakış açıları ile bakabilme becerisini kazanmak tavsiye edilmektedir. Bu kazanımlarınız olmadığı sürece her konuda eksik kalmanız söz konusu olacaktır.  Araştırarak öğrenme tekniği en pratik ve faydalı öğrenme tekniği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.