Başbakanlıktan Kamu Personeline Genelge

Başbakanlık son dönemlerde yaşanan olaylar sonrasında kamu personellerine terör örgütüyle ilgili bir genelge yayınladı. Genelge başında ülkemizi iç ve dış tehdit mihraplarıyla ilgili yürütülen mücadelelerden bahsedildi. Devam eden genelgede devlet tarafından atanan kamu personellerinin ilk görevlerinin vatana hizmet, dürüstlük ve anayasaya uymak gibi maddeleri yerine getirmeleri istendi. Ayrıca kamu kuruluşlarında çalışan personelin iş dışında da sıfatına uygun olarak hareket etmesi gerektiği söylendi. Kamu çalışanlarının ülkenin menfaatleri doğrultusunda görev yapmalarını gerektiren genelgede tarafsızlık ve eşitlik ilkeleri önemsenerek kurulan herhangi bir örgütle hiçbir şekilde bağlantılarının olmaması gerektiği bildirildi.

Terör Örgütleri Ele Alındı

Genelge içerisinde sık sık herhangi bir terör örgütüne menfaat ve yataklık yapan personelin tehlike altında olacağı ve gereken tüm işlemlerin yapılacağından bahsedildi. Ayrıca hiçbir şekilde etkin olan bir gruba, bir etnik kökene hitap eden derneğe katılmalarının söz konusu olmaması gerektiği bildirildi.

Amirine Uy

Söz konusu genelgede bahsedilen diğer maddelerde kamu personellerinin amirlerinin emirleri doğrultusunda hareket etmesi gerektiğini ve sadece emirleri amirden alması gerektiği belirtiliyor. Amirlerin ise mevzuatlar gereği personelin işleri doğru yapıp yapmadığını kontrol etmesi gerektiği belirtilmiştir. Devam eden maddelerde hiçbir şekilde bir kamu personelinin devletin bölünmez bütünlüğü ve illi birliğimize aykırı bir hareket veya davranışına müsaade edilmeyeceği ve gerekli yaptırımların yapılacağı belirtilmiştir. Eğer maddelere ters düşen bir hareket görülmesi durumunda gerekli şekilde adli hükümlerin uygulanması gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.