Bilim ve Sanat Merkezleri İlk Kez Uygulayacak

Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi adı ile ortaya çıkan FATİH projesi eğitim alanında neredeyse tüm bölümlerde kullanılmaya başladı. İlk olarak FAZ1 ile ortaöğretime (Lise) akıllı tahta ve tablet dağıtımı ile hayatımıza giren proje, FAZ2 ile ortaokullara dağımı başlayan akıllı tahtalar ve tabletler FAZ3 projesi ile ilkokullara kadar yayılacak.

Tabi bu akıllı tahtalar ve tabletler okullara dağıtılmaya başlandıkça yapılan sınavlarda teknoloji odaklı olamaya başlıyor.

Mesela bilim ve sanat merkezleri öğrenci seçimi için aday olarak gösterilen 1. ve 2. sınıfa giden öğrencilere grup taraması yapmak için tablet bilgisayarları kullanacaklar.

Buradaki amaç aynı anda farklı illerdeki adaylara aynı taramayı yapabilmek. Ülkemizdeki tüm illerde 10 kişilik gruplara ortalama 2 ay sürecek bir grup taraması yapılacak. Bu tarama ile 2 ay içerisinde 167bin 235 öğrenciye ulaşılmış olacak.

Uygulama Randevu Sistemi ile Başladı

Bilim ve sanat merkezleri grup taraması Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından taramaya katılacak her aday öğrenciye randevu verilerek başlamış oldu.

Bu grup taraması için 4 bin 500 adet tablet uygulamalar ile tarama için uyumlu hale getirildi. Tabletlere yüklenen uygulamalar üzerinden öğrencilere eş zamanlı sorular yöneltilecek. Aday öğrencilere sorulacak sorular Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÖHRHGM) ile Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÖDSHGM) tarafından hazırlanıp tabletler üzerinden adaylara sorulmak üzere sisteme yüklendi. Tablet yazılımları ise Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığınca yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.