Bu Kez de Öğretmenler Sınıfta Kaldı!

Hükumet, Daha Donanımlı Öğretmenlerin Eğitim Dünyasına Kazandırılması İçin İlk Adımı Attı…

Yapılan KPSS’da, branşları üzerinden sorulan 50 test sorusuna, öğretmen adaylarından sadece %9’unun 30 net yanıt vermesi, öğretmenlerde sınıfta kaldı dedirtti. Kimya, Fizik ve biyoloji dallarında 14 doğrusu bulunan öğretmen adaylarının gösterdiği genel performans, Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerini ve velilere, “Çocuklara ne verebilecekler?”  sorusunu sordurttu.

2015 yılında yapılan KPSS sınavında öğretmenler, başarısız performans gösterdi. Başarısız performansta ise, sınava matematik ve fen dersleri branşlarından giren öğretmenler daha zayıf kaldılar. Milli Eğitim Bakanlığı, daha donanımlı öğretmenlerin yetiştirilmesi için, Ulusal Öğretmen Strateji Belgesini yürürlüğe koymayı planlıyor.

Biyoloji En Düşük Seviyede Kaldı

Yapılan sınav sonucunda, en düşük ortalamanın biyoloji branşında görülmesi dikkat çekti. Öğretmen adayları kendilerine yöneltilen 50 sorunun sadece 12 tanesine doğru cevaplar verebildi. 28 bin 388 adayın katıldığı matematik branşında ise, doğru yanıtlanan ortalama soru sayısı 14 oldu. Edebiyat branşında ise sınava katılan 43 bin 812 öğretmen, sorulan 50 sorunun ortalama olarak 25’ine doğru yanıt vererek, en başarılı branş olarak dikkat çekti.

MEB Ulusal Strateji Hazırladı

Bu sonuçlardan sonra düğmeye basan hükümet, daha donanımlı öğretmenlerin eğitim dünyasına kazandırılması için ilk adımı attı. MEB tarafından yürürlüğe konulması planlanan Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi ile, öğretmenlerin daha nitelikli olması planlanıyor. Böylelikle öğretmenler, bu belgeyi hak edebilmek için kendilerini yeteri kadar eğitecek ve nitelikli öğretmen sayısı artacak.

İlgi çekici sonuçlara neden olan KPSS sınavı sonrası, eğitimdeki acı gerçekte gün yüzüne çıkmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.