Devlet Memurluğunda Neler Değişecek?

Ne değişecek ?

-Devlet memurluğu kavramı kalkıyor.

İşçi,sözleşmeli,memur tek kadroda toplanarak “Kamu Çalışanı” oluyor. Mahkeme kararlarının önü kapanıyor. Yani işten çıkarmalarda yargı yolu kapalı. Yanlışlık ile veya iftira ile işten çıkarıldıysanız ne olacak?

-İşinizi yapıp yapmadığınız amir tarafından belirlenecek, işini yapmayan da işten çıkarılacak, amirinizin vereceği performans (!) notu bunda etkili olacak.

-Maaşınız performansınıza göre değişecek. (Aylık mı yıllık mı performans?) Amirinizin performansını kim belirleyecek? Siyasi irade mi?

-İşe yeni gireceklerde sözlü mülakat olacak.Yani hak, emek, sınav yerine komisyonlar (!) karar verecek. Daha önceden bilinen ve denenmiş yanlı ve taraf olan komisyonlar karar verecek işe girmesine. Daha sonra da kurum amirlerinin uygulayacağı sözde performans uygulamasın çıkacak karşısına.

-Kıdem tazminatları üzerinde çalışma yapılıyormuş !… Hayrımıza olmayacağı kesin. Bu tasarıda her şey memuru işten çıkarmaya, baskı kurmaya göre kurgulanmış. DMK’da değişiklik yapılması, gerekliyse tabi ki yapılabilir. Fakat “Kapının önüne koyamıyoruz.” mantığı yanlış.

Bu uygulama gerçekleşir ise, her gelen siyasi hareket kurum amirleri üzerinden performans mı (!) uygulayacak. Devlet memuruna hangi hallerde görevden el çektirilir gayet açık ve net tanımlanmıştır. Bunun dışında “kapının önüne koyma” zihniyeti zulümdür.

Bunun açılımı SÖZLEŞMELİLİKTİR. Bu da KÖLELİKTİR.

Değerli Eğitimci Arkadaşım;

İş güvenceni kaybedebilirsin. Yetkili sendikadan henüz bir ses yok. Anayasa turlarını tamamlayan yetkili sendika cılız açıklamalarla işi götürmeye çalışıyor. Mülakat ve sözleşmelilik olayında olduğu gibi. Bunun aksinde davranmalarını zaten beklemiyoruz. Bu konuda siyasi iradeden izin almadan hareket etmeleri mümkün değildir.

Yarın eyvah !… dememek için mücadelemize katılın.

Katılın ki iş güvencemizi, geleceğimizi birlikte koruyalım.

Bünyamin KAMÇİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.