Çocuklara Kitap Okumayı Sevdirmek Zor Değil

Malum, zamane çocuklarının elinde kitap görmek neredeyse mucize haline geldi. Geçmişin çizgi romanları,masal ve öykü kitapları yerini tablet ve akıllı telefonlardaki oyunlara bıraktı. Rengarenk resimlerle dolu kitaplar dahi artık çocukların ilgisini çekmez oldu. Peki onları kitaplarla barıştırmak için neler yapabiliriz?

Çocuklarına okuma alışkanlığı kazandırmak isteyen anne-baba ve eğitimciler öncelikle bilmeliler ki, çocuk gördüğünü kopyalar. Yani gününü gecesini televizyon yahut internet başında geçiren anne-babanın çocuğunun kitaplara ilgi duymasını beklemesi mantığa aykırı olacaktır. Bu yüzden ilk adım anne ve babanın kitap okumaları yani çocuklarına doğru birer rol model olmalarıdır. Günün belli bir saatini kitap okuma saati olarak belirleyin. O saatte herkes yaşına uygun kitaplarıyla okumaya otursun. Okuma saatinin sonunda birbirinize okuduklarınızdan;sevdiğiniz veya ilginizi çeken bölümlerden bahsedin. Zaman zaman ondan dinlemekten hoşlandığınızı belirterek ortak belirlediğiniz bir kitabı okumasını çocuğunuzdan isteyebilirsiniz.Bu hem onun kitaba olan ilgi ve dikkatini hem de kendine güvenini besleyecektir.

Evinizde mutlaka bir kütüphaneniz olmalı . Küçük yaştaki çocukların boyunun erişebileceği bölmeyi onlara ayırmalı hatta odasında ona ait mini bir kitaplık oluşturmalısınız. Kendisine özel raflardaki kendi kitapları çocuğu gururlandıracak ve onlara özen göstermeyi, onlarla vakit geçirmeyi sevmesi kolaylaşacaktır. Çocuklarınızla ayda bir ya da birkaç kez kitap alışverişine çıkın. Yaşına ve kimliğine uygun kitaplar arasından istediğini seçmesine izin verin. Kitaplarının arasına işaret olarak koyması için ona rengarenk ayraçlar temin edin. Hatta birlikte sevdiği bir çizgi film karakteri,hayvan ya da yiyecek figürlü ayraç tasarlayın. Ayraç tasarımı için keçe ya da karton gibi materyaller kullanabilirsiniz.

Bitirdiği her kitap için onu küçük ödüllerle sevindirebilirsiniz. Okuduğu kitapların isimlerini not alması için renkli çizelge hazırlayın. Böylece hem neler okuduğunu kaydetmiş hem de haftada/ayda ve nihayet senede ortalama kaç kitap okuduğunu, ne kadar ilerleme kaydettiğini birlikte görmüş olursunuz. Kitap okumasının faydalarını fırsat buldukça dile getirin. Bunu ifade etmek için doğru bir kelime seçtin. Mesela; ”Kitap okumanın sözcük dağarcığını nasıl geliştirdiğini görüyorsun değil mi? Bunun için seni tebrik ediyorum yavrum.” şeklindeki bir iltifat ; hele ki başkalarının yanında yapıldığında çocuğunuzun kitaplara daha şevkli sarılmasına yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzun öğretmeniyle kitap okuma alışkanlığını kazandırma konusunda işbirliği içinde olun. Aynı şey eğitimciler için de geçerli. Öğretmenler de ebeveynlerle işbirliği yapıp çocuklara bu muazzam alışkanlığı kolaylıkla edindirebilirler. Örneğin , ailenin edeceği iltifat biçimine ek olarak öğretmen de sınıfta yüksek not alan öğrencilerini kitap okuduğu için başarılı olduğunu söyleyerek hem o çocuğun hem de diğer çocukların kitaplara yönelmesine yardımcı olabilir. Sınıf içinde ödüllü kitap okuma yarışmaları düzenlenebilir; çocuklara ilgilerini çekecek kitaplar hediye edilebilir.

Kitaplara dönüş yolculuğu için bu ve benzeri yöntemler çoğaltılabilir. Yeter ki bunu gerçekten isteyelim ve çocukla hangi dilde konuşacağımızı bilelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.