Ders Dışı Egzersiz Ek Ders ve Kurslardan Bağımsızdır

Okulların açılması ile branş öğretmenleri destekleme ve yetiştirme kursu açarken diğer öğretmenler de imkanları dahilinde kurslar açmaktadırlar. Burada en çok şu husus kafaları karıştırmaktadır. 30 saat derse giren bir öğretmen 10 saat destekleme ve yetiştirme kursu açabilir. Yani bir öğretmen 40 saatten fazla kurs açamaz.

Burada kafa karıştıran konu ise ders dışı egzersizlerdir. 40 saat derse giren bir öğretmen haftada 6 saat ders dışı egzersiz açabilir mi açamaz mı?

Ders dışı egzersiz yönetmeliği incelendiğinde 17 maddede açık bir şekilde bu durum ifade edilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın “Ders dışı eğitim çalışmaları başlıklı 17. maddesinde şu hükme yer verilmiştir.

(1) Ders dışı izcilik, beden eğitimi ve spor çalışmaları, halk oyunları ve güzel sanatlarla ilgili dallar ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) koordinesinde ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine yönelik olarak yürütülen bilim olimpiyatları ve proje çalışmaları kapsamında fiilen çalışma yaptıran öğretmenlere; aylık karşılığı ders, ek ders ve hazırlık ve planlama görevi saati sayısına bakılmaksızın, her bir saat çalışma karşılığında gündüz ücreti üzerinden, haftada azami 6 saati geçmemek üzere, her bir ders saati başına 1 saat ek ders ücreti ödenir.”

Bu maddenin “aylık karşılığı ders, ek ders ve hazırlık ve planlama görevi saati sayısına bakılmaksızın” ifadesine göre ders dışı egzersiz çalışmaları 40 saatin içine dahil değildir.

microsoft project 2019 satın al

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.