Dershaneler Yerini Temel Liselere Bırakacak

14 mart 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan ve yürürlüğe giren dershanelerin kapanması ile ilgili yasa gereğince dershaneler 1 eylül 2015 tarihinde kesin olarak kapanıyor. Dershanelerin önünde iki seçenek var. Ya tamamen kapanacaklar ya da özel okullara dönüşecekler. Dershaneler uzak eğitim de kapsayan yeni bir model üzerinde çalışıyor. Temel liseye dönüşecek olan dershanelerin uzaktan eğitim için de altyapı hazırlıklarına başlaması ön görülüyor.

An itibari ile temel lise statüsünde ve uzaktan eğitim yapmaya hazırlanan dershanelerin sayısı 56. Gelecek yılda bu sayının binin üzerine çıkması bekleniyor.

Milli Eğitim Bakanı Müsteşarı Yusuf Tekin dönüşüm için başvuruda bulunan 1878 dershaneden 1698 dershanenin programa alındığını kaydetti.

Temel lise olma hedefine doğru ilerleyen dershanelerin sayısında artış olacağı bekleniyor. Dönüşüm programına dahil edilen dershaneler 2019 yılında kapanacak. Faaliyetlerine devam etmek isteyen dershaneler “özel okul” adı altında faaliyetlerini sürdürmeye devam edecekler.2019 yılına kadar özel okul olmayan dershanelerin tümden kapatılacağı belirtiliyor.

Hem okul hem dershane olmaz diyen Milli Eğitim Bakanlığı bazı dershanelerin yaptığı reklamlara bir genelge ile uyarı gönderdi. Reklamlarda hem dershane hem de okul sloganı ile bir çok dershane reklam yapmaya başlamıştı.

Uzaktan eğitim için de bazı kriterler getiren MEB yüz yüze yapılması zorunlu dersler arasında Kur’an-ı Kerim-Osmanlı Türkçesi temel matematik, tarih, biyoloji, fizik ve kimya derslerini ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.