Dershanelerin Kapatılması ve Özel Ders

Özel Ders

Eğitim sisteminin ve devlet tarafından öğrencilere sunulan eğitim hizmetinin yeterli olmadığına dair görüşler halk tarafından fazlası ile benimsenmiş durumda. Bu farkındalık, dershane ve özel ders gibi kavramların yaygınlaşmasını ve neredeyse her öğrenci tarafından kullanılır, tercih edilir bir hal almasını mümkün kılmıştır. Bunların arasında en popüleri statüsünde yer alan dershanelerin, hükumet tarafından kapatılışı, velileri kaygılandırmış ve alternatiflere yönelmeye sebebiyet vermiştir.

Aslında dershanelerin kapatılması ilk bakışta her ne kadar eğitimde fırsat eşitliği olarak gözlemlense de durumun o kadar da parlak olmadığını dile getirmek gerekir. Dershaneler, yıl içerisinde belli başlıklar altında alınan özel ders ücretlerinin yanında son derece uygundu. Dershanelerin kapatılması beraberinde şüphesiz bir eşitsizliği de getirecekti. Bunun farkında olan hükumet, okullarda iyileştirme ve ücretsiz kurslar ile bu durumun önüne geçmeyi planladı. Gelişmelerin henüz yeni olması, net yorumlar yapılmasının önünde bir engel statüsünde olsa da zaman sorunun çözümü açısından en doğru anahtar olarak gösterilebilir. Peki, dershanelerin kapatılması nasıl fırsat eşitliğinden ziyade fırsat eşitsizliğine dönüşebilirdi?

Özel Ders Fiyatları

Dershaneler özel ders ücretlerine göre gayet uygun ve hesaplı bir oluşumdu. Sektörün yaygınlaşması ve öğrenci sayısının yaygınlaşması da fiyat politikasında ciddi rekabetlere sebebiyet verdi. Eğitimde reform adı verilen bu sistemin zaman içerisinde ticaret başlığına girmesini doğru bulmayan bakanlık bu konuda devrim niteliğinde bir çalışmaya imza attı. Bu çalışmanın ilk etapta fırsat eşitliği olarak yorumlansa da aslında maddi durumu iyi olan ailelere pek de bir yaptırımının olduğunu söyleyemeyiz. Şöyle ki, maddi durumu Türkiye standartlarının üzerinde olan aileler yine belli ve biraz fazla ücretler eşliğinde çocuklarına en iyi eğitimi aldırmak için çabalayacaktır. Maddi durumu ne yazık ki pek de iyi olmayan aileler ise bu kadar kolay bir şekilde bu fırsata erişemeyecek.

Özel ders her ne kadar öğrenciye en iyi eğitim olanaklarını sunsa da fırsat eşitliği kavramının önünde kocaman bir engel. Maddi olarak büyük bir külfet olarak yorumlanabilecek bu sistem birçok aile tarafından istense de kullanılamıyor. Çünkü talep edilen ücretler, ailelerin birçoğunu aşan ve maddi olarak zora sokabilecek boyuttadır. Bakalım kapatılan dershaneler ile fırsat eşitliğinin bozulması, hangi uygulamalar ile giderilecek? Mebajans.net olarak her kesimin en iyi eğitimi alması adına çabalamaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.