Destekleme Kursu Açılmayan Okulun Müdürüne Soruşturma

Kurs Açmayan Müdürden Savunma İstendi

Milli Eğitim Bakanlığı dershanelerin yerine geçmesini planladıkları Destekleme ve Yetiştirme Kursları için okullarda düğmeye basmıştı. Aydın Nazilli İlçesinde bulunan Ovacık Orta Okulu Müdürlüğü kurs açmadığı için İlçe Müdürlüğünden yazı aldı ve İlçe Eğitim Müdürü Yener Gök neden kurs açılmadığının sebebinin raporlanmasını istediklerini belirtti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yener Gök 9 Kasım 2015 tarihli yazıda okul öğrencilerinin üst öğrenime daha iyi hazırlanabilmeleri için kadrolu eğer yok ise ücretli öğretmenler eşliğinde destekleme ve yetiştirme kursu açılması gerektiğini, yapılan araştırmalar sonucunda İngilizce, Matematik ve Türkçe derslerinden kurs açılmadığının tespit edildiğini belirtti. Yazıda kadrolu öğretmen olmasına rağmen niçin kurs açılmadığının raporlanması istendi.

Ovacık Orta Okulu Müdürü Mustafa A ise savunmasında şu sözlere yer verdi;

2015-2016 eğitim öğretim yılı 8. sınıflar TEOG kursları için ilgili öğretmenlerden, gerekli yazılı duyuru yapılarak kurs vermek isteyenlerin yazılı beyanı istenmiş, Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi öğretmenleri kursu açacaklarını beyan ederken Türkçe, Matematik ve İngilizce öğretmenleri de açamayacaklarını yazılı olarak beyan etmişlerdir. Bu öğretmenlerle görüşerek, neden açmak istemediklerini sorduğumda, zorlanacaklarını ama haftada bir günlerini boşaltırsam kurs açacaklarını söylediler. Ben de kabul ettim. Ne var ki sonra bundan da vazgeçtiler.

Hatta Matematik öğretmeni B.B.’nin, devletin bu kursları açmasının esas amacının Gülen cemaatinin dershanelerini kapatmak olduğunu, bundan dolayı açmak istemedikleri bir söylenti olarak kulağıma geldiğinde, öğretmeni odama çağırarak, B. Hanım, böyle böyle söylediğiniz kulağıma geldi. Ne dersiniz, doğru mu? Dediğim de, ‘Evet. Yalan mı söyledim? Sizin yüzünüze de söylüyorum.’ deyince, B. Hanım, bunlar ne biçim sözler? Yapmayın böyle. Bunlar sizin de bizim de başımızı ağrıtır. Benim şu anda bile size soruşturma açma gerekir dediğimde bana, ‘Hiç çekinmeyin. Açabilirsiniz.’ diyerek kapıyı çarptı ve çıktı.

Bahse konu öğretmenin yönetime karşı isyan kokan bu tavırları kötü örnek olmuş ve kurs açmayı etkilemiştir. Diğer tarafta okulun merkeze uzak olması, ücretli öğretmen bulunamayışı gibi sebeplerle Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde TEOG kursu açılmış fakat Türkçe, Matematik ve İngilizce kursları açılmamıştır.”

Eğitim Sen bu gelişmelerin üzerine öğretmenlerin esas görevinin ders vermek olduğunu, kurslarda gönüllülüğün esas olması gerektiğini söyledi.

Olayın ardından Okul Müdürü Mustafa A. Görevden alınarak Nazilli İlçe merkezine atandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.