İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Diyarbakır’da 25 Günlük Bayan Öğretmen Şehit Edildi

Haberimiz için bu başlığı seçtik çünkü bayan öğretmenimiz gerçekten hainler tarafında şehit edilmişti. Olay sadece güncel değil fakat unutulacak bir olay da değil.

Diyarbakır’ın Bismil ilçesine atanan 1 Ocak 1972 yılında Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde doğan Neşe Alten öğretmen bahsediyoruz.

Tekirdağ’da ilk ve ortaokul yıllarını geçirdikten sonra evden ilk ayrılığını Sinop Öğretmen Lisesi kazanarak yaşadı. Öğretmen olmak istiyordu. Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ni kazandı. Tek engel atanmaktı ama neresi olursa gidecekti. Her yer onun için vatan toprağıydı.

sehit-bayan-ogretmen-nese-alten-ve-babasi-hasan-alten-bismil-mebajans

30 Eylül 1993 tarihinde Diyarbakır’ın Bismil ilçesi Çavuşlu köyüne sınıf öğretmeni olarak atandı. Atandığında 21 yaşındaydı. Diyarbakır’a babasıyla beraber gitmişti. Babası kızın yalnız göndermeye kıyamamıştı ve onunla beraber gittiler Diyarbakır’a. Beraber kalıyorlardı. 25 günlük öğretmen iken 26 Ekim 1993 tarihinde yani 25 sene önce bugün PKK terör örgütü tarafından babası ile birlikte şehit edilmiştir.

O dönemde PKK saldırıları artmıştı ve özellikle öğretmenlere yönelik saldırılar gerçekleştiriyorlardı. Bu saldırıların kurbanı oldu baba ve kızı. Bir gece ansızın kapılarına dayanan PKK militanları katlettiler öğretmen kızı ve babasını.

Memleketinden 1500 km. uzaktaki bir okula atanan daha öğrencilerinin isimlerini bile ezberleyemeden tüm Türkiye onun adını ezberlemek zorunda kaldı.

Neşe Öğretmenin adı Sütlüce’de Şehit Neşe Alten İlkokulu ve memleketi Tekirdağ’da Şehit Öğretmen Neşe Alten Anaokulu’nda ve daha bir çok okulda ismi yaşatılmaktadır.

Şehit Öğretmenler Neşe Alten ile Sınırlı Değil

Haberimiz Neşe Alten adına başladı fakat 1993 yılı öellikle Ekim ve Kasım aylarında bir çok öğretmen şehit edildi. PKK’nın yürüttğü gerilla politikası yüzünden öğretmen kaçırılıp şehit edildi. Burada isimlerini bahsetmediğimiz öğretmenlerimize ve Neşe öğretmenimize Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

1993-yilinda-pkk-nin-sehit-ettigi-ogretmenler-mebajans

windows 10 home satın al

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.