Eğitim Sendikaları Birleşebilir mi?

Daha da Siyasallaşan Eğitim Sendikaları Öğretmenlerin İyiliği İçin Birleşebilir mi?

Gelecek nesilleri yetiştirmeyi kendilerine görev veren tüm olumsuzluklara rağmen direnmeye devam eden eğitimcilerimizin haklarını savunmak için mücadele veren sendikaların bir araya gelmesi artık kaçınılmaz gözükmekte. Birlikten kuvvet doğar misali eğimcinin sıkıntılarını zaten içlerinden geldikleri için yakından bilen sendika başkanlarının artık en kısa zamanda egolarını bir tarafa bırakarak bir araya gelip her gün büyüyen bu kanayan yaraya merhem olmaları gerekmekte.

Eğitim ilim demek yarın demek aydınlık Türkiye demek. Bunun da olması için eğitimcilerin kafalarının rahat olması ve emeklerinin karşılığını almaları gelmektedir. İzmit bunun en güzel örneğini vererek birleşmeyi başardı ve eğitimcilerinin sorunlarına bizler kum torbası değiliz diyerek karşılık verdi. Bunun ülke genelindeki tüm Eğitim sendikalarına örnek olmasını temenni etmekteyim. Çünkü eğitim yuvaları öyle bir duruma getirildi ki okul aile birlikleri bir araya gelerek eğitimcinin de, müdürün de yerini değiştirmeye kadar giderek eğitimcileri düşürdükleri durumla eğitimin ne kadar itibarsızlaştığı da kaçınılmaz bir gerçek. Oysa Öğretmenler olmasa karanlık Cahiliye devrine geri döneceğimizi bile bile bu kadar itibarsızlaşan bir eğitim sistemi dünyanın hiç bir yerinde yok olmayacakta. İzmit’teki beş EĞİTİM SENDİKASININ birleşerek ortak basın toplantısı gösterdi ki öğretmenler yalnız değil. Onların arkasında aynı tebeşir tozunu yutmuş aynı sorunları yaşarak sendika başkanlığına gelmiş insanlar varken bu mücadele hiç bitmeyeceğe benziyor. İşte Eğitim Sendikalarının başında bulunan tüm yöneticiler egolarını bir tarafa bırakarak öğretmenleri için bir araya gelip birleşebilirler ben yürekten inanıyorum. Tek bir yumruk olmak daha çok ses getirecektir. Eğitimcilerin ekonomik,sosyal ,kültürel ve demokratik haklarını savunmak çalışma standartlarını iyileştirmek mücadelesini veren eğitim sendikalarının tek amacı var oda öğretmeninin arkasında durduğunu göstermek onu her türlü yersiz eleştiriden korurken okullarına gerekli olan ihtiyaçlarının sağlanması için ve yaşam standartlarını iyileştirme adına mücadele etmek.

Durum böyle olunca da Eğitim Sendikalarını tek ilkesi eğitimci ve sorunları olunca tek çatı altında toplanmaması için hiçbir neden yok. Evet bu işe örnek gösterebileceğimiz EĞİTİM-İŞ ve EĞİT-SEN 23 Ocak 1990 ‘da birleşerek EĞİTİMSEN OLARAK 81 İlde öğretmenlerinin haklarını savunmaya devam ettiğine göre Türkiye’de de bulunan diğer sendikalarda birleşebilir diyorum.

Oğuzhan MERT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.