Ek Ders Ücretlerinin Geç Yatırılmasının Nedenleri

Ek Ders Ücretlerinin Geç Yatırılmasının Nedenleri

Ek Ders Ücretlerinin geç ödenmesi büyük bir problem halini aldı, bordroların elle hazırlandığı, maaşların mutemetler tarafından elden verildiği yıllarda dahi her ayın 15’inde maaş ve her ayın 1’inde eğer resmi tatil ya da hafta sonu değilse ek ders ücretleri ödenirdi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hesaplamalar bilgisayar programları ödemelerse banka hesapları vasıtasıyla yapılmaya başlandı. Maliye Bakanlığı bu işler için Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi yani KBS sistemini kullanıyor. Kamu çalışanlarının maaşları ve diğer ödemeleri bu sistem üzerinden hesaplanarak KBS üzerinden her ayın 15’inde ödenir. Hal böyleyken tüm bu teknolojik gelişmelere rağmen ek ders ücretleri zamanında ödenemiyor. Teknolojinin işlemleri hızlandırması beklenirken ek ders ücretleri bir türlü zamanında ödenmiyor.

611x395_611x395_Emeklilik_yas__inizi_ve_ne_zaman_emekli_olacag__inizi_hesaplayabilirsiniz_54ff0ca86bdc2_551a41c320155

Peki, ek ders ücretleri neden geç ödeniyor?

  • Ek ders girişleri için KBS sistemine giriş işlemleri her ayın 25’inde başlıyor, ancak bazı okullar raporlu, izinli öğretmen olabilir düşüncesiyle girişler ayın 1’inden sonraya bırakılıyor.
  • Bütün okulların ek ders bilgisi sisteme girildikten sonra ödeme emri belgesi hazırlanır, okullardan birisi geciktirirse o okulun bağlı olduğu okul grubunun tamamının ödemeleri gecikiyor.
  • Ek ders hesaplama işlemlerinin her ayın 6’sına kadar yapılması gerekir, bu işlemler yapılmazsa ek ders ücretleri maaş gibi sayılır ve ayın 15’inde ödenir.
  • Mal müdürlüklerinden bazıları ödeme dönemlerinde ek ders ücret onayı beklerken bazıları beklemiyor, Milli Eğitimde bu konuda koordinasyon problemi var.
  • Tüm işlemler KBS üzerinden yapılmasına ve günümüzde e-imza gibi bir hizmet bulunmasına rağmen halen ıslak imza ile onay beklemek işlemleri geciktiriyor.
  • Bankalar hesaplarına geçen parayı 1-2 gün işlettikten sonra öğretmen hesabına geçiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.