6. Sınıfa Gidemeyen Ömer Seyfettin

Geçenlerde 6.sınıfa giden yeğenimle okul hayatı ve dersler hakkında konuştuk. Her zaman başarılı bir öğrenci olmuştur. Hani şu defter kitap kullanmayan, evde ödev yapmayan, ders çalışmayan ama buna rağmen başarılı olan tiplerden.

Konuşmamızın bir yerinde  kendimde öğretmen olmama rağmen kendi okul yaşantımızın şimdikilerle ‘haliyle’  siyah-beyaz kadar zıt olduğunu fark ettim. Bende onun şuan okuduğu okuldan mezun olmuştum ama o zamanlar sınıflarımızda en az elli kişi  ve her sınıfın neredeyse yirmi şubesi vardı. Bugünle kıyaslarsak aradaki fark açıkça ortaya çıkacaktır.

Okul bulunduğu bölgenin gözdesi durumunda.Velilerin beklentisi ve çabası katlanarak artıyor.Yine bölgenin en seçkin öğretmenleri ve teknolojik donanımına sahip vaziyette. Gerçi her zaman öyle oldu. Düşünün 90’ların başında okulumuzda düzinelerce Machintosh ve Apple bilgisayar öğrencilerin kullanımına açıktı. Hal böyle olunca okulun başarısı oldukça üst seviyeye ulaşıyor.

Yeğenimle konuşmamızın bir yerinde konu kitaplardan açıldı. Onun yaşında okuduğum kitaplardan yazarlardan bahsettim. Gerçi onun yaşındayken odunlukta bulduğum Kemalettin Tuğcu’nun hemen bütün kitaplarını okumuştum. Psikoloji ondan böyle altüst… Okul kütüphanesinin aynı yerde olup olmadığını sordum. Verdiği cevap karşısında dilim tutuldu. Kütüphanenin yerini bilmiyordu. En son hangi kitabı okuduğunu sorduğumda cevap veremedi.

La Fontaine dedim, Andersen dedim. Çıt yok.

Gülten Dayıoğlu dedim boş boş baktı.

En acısı neydi biliyor musunuz? Ömer Seyfettin dedim.

‘O kim?’ dedi.

Oysa ki Ömer Seyfettin bir Türk çocuğu için Türklüğe giriş dersi gibidir. Onu okumadan büyüyen bir çocuk milli köklerini bilmeden, milletinin geçmişiyle ilgi hayal kuramadan büyür ve ileride Milli benlikten uzak bir karaktere sahip olur.

Bu moral bozucu sohbetten sonra kendisine 25 soruluk oldukça zor bir test uzattım. Beş dakika içerisinde bütün soruları doğru bir şekilde bitirdi.

Evet okul bölgenin en iyi okulu, öğretmenler en seçkin öğretmen, veli desen kendini parçalıyor. Çocuk yaşıtları içinde okulun en iyisi!!! Ama çocuk Ömer Seyfettin’i tanımıyor. Belki duymadı bile. Okulunda bir kütüphane olduğunda haberi yok. Hiç kitap okumuyor. Hayal dünyası sıfırın altında. Hayal kuramıyor ama bir bilgisayar oyununu bir günde bitirebiliyor. Bize geçmişimizi anlatan hikaye kahramanları Deli Hüsrev, Doğan, Koca Ali, Tosun Bey, Kara Memiş, Köse Vezir, Muhsin Çelebi, İskender Paşa… Hiç birisi spiderman kadar bir şey ifade etmiyor. Öyle ya… Deli Hüsrev ile Deli Mehmed dervişlerden fedakarlık, sadakat ve vefayı öğrenecek; Koca Ali’den alçak gönüllüğü; Tosun Bey’den doğru sözlü olmayı dürüstlüğü; Kara Memiş’ten vatanseverliği öğrenecek. Ne gerek var? Hem bir kere spiderman uçuyor oradan oraya.

6.sınıf öğrencisi cep telefonu almasanız bile annesinin telefonunu alıp whatsapp grubu kurup sabahlara kadar arkadaşlarıyla muhabbet ediyor ve bundan gururla bahsediyor. Arkadaşlarıyla marka yarıştırıyor. Ama seninle konuşurken iki kelimeyi bir araya getiremiyor.

Suçlu kim? Televizyon mu? Evlendirme programları mı? Ana haber bültenleri mi? Sanki bizimkiler yetmiyormuş gibi yeni türeyen gerzekçe senaryolara sahip Hint dizileri mi?

Evet şüphesiz ki etkileri yadsınamaz. Ancak bunları sayarak işin içinden sıyrılmak çok kolay olmuyor mu?

Sizde biliyorsunuz değil mi? Bu saydıklarımın hepsi kendisine kaliteli bir kültür aşılanmamış nesillerin ürünü…

Tekrar soralım: Suçlu kim?

Öğrencisinin kolundan tutup kütüphaneye sürüklemeyen öğretmen mi?

‘Ah benim çocuğum nasıl da zeki’ deyip her yaptığına göz yuman, “durumu iyi olmayan arkadaşları ezilir mi acaba ?” diye düşünmeden her istediğini alan, çocuğundan ortalıkta bir bilgisayarmış gibi bahsedip bununla gurur duyan ama buna rağmen çocuğun kitap okumamasını yadırgamayan veli mi?

Yoksa anne babasının ve öğretmeninin ‘beklentisini’ fazlasıyla yetiren öğrenci mi?

Beklenti demişken;

25 soruluk testi 5 dakikada yapıyor ya… İşte size okul birincisi…

Emrah Bircan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.