Engelli öğretmene asansör ayıbı twitter’da gündem oldu #CemilÖğretmenYalnızDeğil

Yerel ve Ulusal basın ve sosyal medya’da gündem Cemil Öğretmen oldu. Samsun’un Vezirköprü ilçesinde mesleğini sürdüren Cemil Şahinoğlu, bedensel engelli bir Türkçe öğretmenidir. Görev yaptığı okulda asansör bulunmasına rağmen 18 yıldır atıl durumda bırakılmasından dolayı sadece alt katlarda görev alabilmektedir. Öğretmenin bu durumu sosyal medyada, Samsun yerel basınında ve Hürriyet, Milliye, Mynet gibi ulusal basında gündeme gelmiştir.

Twitter’da Hashtag Açıldı

Cemil öğretmene destek olmak isteyen sitemiz yazarlarından Emrah Bircan ve Bünyamin Kamçi twitter üzerinden hastag açarak hem Cemil öğretmene destek olmak hem de Cemil öğretmen gibi görev yaptığı okullarında zorluklar yaşayan diğer öğretmenlere destek olmak amacıyla twitterda #CemilÖğretmenYalnızDeğil hashtagi açmışlardır. Bu hastage hem Cemil öğretmenin arkadaşları hem de haberi okuyup destek olmak isteyen meslektaşları twitterda gündem oluşturmuştur. Sizlerde twitter üzeridnen bu hashtagi kullanarak Cemil Şahinoğlu’na destek olabilirsiniz.

 

Vezirköprü ilçesinde 2000 yılında Gazi Pansiyonlu İlköğretim Okulu adıyla hizmete açılan bugün ise Vezirköprü İmam Hatip Ortaokulu olarak hizmet veren okulda bulunan asansör yaklaşık 18 yıldır arızalı olması nedeniyle kullanılamıyor. İmam Hatip Ortaokulu’nda 2002 yılından bu yana okulda görev yapan bedensel engelli Türkçe Öğretmeni Cemil Şahinoğlu, okulun asansörünün çalışmaması nedeniyle mağdur oldu. Tekerlekli sandalyeyle yaşamını sürdüren Şahinoğlu, asansörün çalışmaması nedeniyle 16 yıldır okulun sadece giriş katında bulunabiliyor.

Okulun üst katlarında bulunan öğretmenler odası, kütüphane, kantin gibi bölümleri ise hiç kullanamayan Şahinoğlu, sadece giriş katta bulunan sınıfların Türkçe derslerine girebiliyor. Yapılacak toplantı programlarında meslektaşlarının merdivenlerden kendisini sandalyesiyle taşımasıyla diğer katlara çıkabiliyor. Yaşadığı mağduriyet nedeniyle asansörün yaptırılması için dilekçeyle başvuran Şahinoğlu, bu zamana kadar olumlu bir sonuç alamadı.

Türk Eğitim Sen 2 Nolu Şube Başkanı Bünyamin Kamçi, Şahinoğlu’nun çok büyük bir mağduriyet yaşadığını belirterek “16 yıldır bu okulda görev yapan engelli öğretmenimiz Cemil Şahinoğlu arkadaşımızın buradaki çilesi hiç bitmedi. Açıldıktan sonra asansörü çalışmayan bir okulun alt katında görev yapmak zorunda kalan, hiçbir zaman okulun öğretmenler odasına, çay ocağına, kantinine gidemeyen, merdivenlerini aşamayan öğretmenimiz ancak arkadaşlarının aracılığı ile onların merdivenleri çıkarmasıyla üst katlara çıkabiliyor. Bu konuda yetkililere defalarca başvuruda bulunulmasına rağmen hiçbir çözüm yolu bulunmadı. 16 yıldır okulun giriş katında görev yapmak zorunda kalan öğretmen arkadaşımız geçen yıl dilekçe vermesine rağmen konu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ulaştı ancak ardından yazı çok enteresan okula geri geldi. Gerekçe ‘Biz bunu yapamayız sizler bunu kendi imkanlarınızla yapmak zorundasınız’ böyle bir anlayışı biz kabul etmiyoruz. 1 yıldır resmi yazışmaların sonucunu bekledik sabrettik. Ancak bu vurdum duymazlığın ortadan kalkması lazım” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.