Eylemler… Şubat Atamaları… Genel Seçimler…

Öğretmen Atamalarına Tepki Çığ Gibi Büyüyor…

2014 öğretmen atamaları bir aylık gecikmeyle tamamlandı. Bu yıl ki öğretmen atamaları branşlar bazında adaletsiz dağılımla tepki toplamaya devam ediyor. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde gerçekleştirilen mitinglerde branş öğretmenlerinin mağduriyetleri dile getiriliyor. Ortaokul branşları arasında Sosyal Bilgiler ve Türkçe Öğretmenliği gibi bölümlerde verilen kontenjanlardaki ölçüsüz düşüş atanamayan öğretmenlerin sabrını taşırdı. Atanamayan öğretmen sayısının en çok olduğu branş olan Sosyal Bilgiler öğretmenliğindeki mağduriyetin giderilmesi için Mahmut TANAL ve Volkan CANALİOĞLU gibi vekillerin Milli Eğitim Bakanlığı’na soru önergesi verdiği biliniyor. Mezun sayısı yaklaşık 25 bin olan Sosyal Bilgiler Öğretmeni kontenjanlarının Belirlenirken mezun sayılarının da dikkate alınması gerektiği belirtiliyor.

Şubat Ataması Olacak mı?

2017 atamaları sonrası atanamayan öğretmenler gözlerini 2018 Şubat Atamasına dikti. Boş kalan kontenjanların ekim ayında yapılacak ek atama sonrası doldurulması, emekli olan öğretmenler ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın elinde bulunan 5 bin kontenjan ile şubat ayında 20 bin arası bir atama öngörülebilir. Atanamayan branş öğretmenleri ve bu öğretmenlere sahip çıkan kişiler atamayla ilgili bir kamuoyu oluşturma mücadelesini bırakmıyor.

2019 Haziran Genel Seçimleri Atamaları Etkiler mi?

Bilindiği üzere seçim yıllarında atama sayılarında değişiklik görülebiliyor. 2011 yılında seçim öncesi dört atama yapılarak hükümet ciddi bir alım gerçekleştirmişti. 2011 seçimi göz önünde bulundurulursa genel seçim öncesi 15-20 bin atamanın yapılacağını ve 16 Kasımda Ankara’da yapılması planlanan ve Türkiye genelinden atanamayan öğretmenlerin aileleriyle birlikte katılacağı geniş çaplı eylemin de ses getireceğini düşünüyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.