HER ÇOCUK ÖZELDİR

Uykusuz gecelerimizin  aydınlık umutları,verebileceğiniz en değerli şeyi esirgeyemeyeceğiniz cinsten canımızdan öte saydığımız  çocuklarımız.Hayatta en çok sevdiklerimiz, en öncelikli saydıklarımız, sevgi yumaklarımız.  bir gerçek var bu günlerde. Nasıl bir çocuk nasıl bir gelecek konusunda bir girdap yaşıyoruz. Uykusuz gecelerin kahrını çekebileceğiniz tek nedenidirler çocuklarımız.

Anne baba olmanın okulu yok,  ne kadar konuyla ilgili okusak ta kitabı da yok bu işlerin, her kulaktan bir ses işitiriz çocuk yetiştirme konusun da. Çocuklara en iyi model anne-baba olarak bizleriz, kendimizi ne kadar yetiştirirsek o kadar evladımızı yetiştiririz, tıpkı aynadaki yansımamız gibidir çocuklarımız.

Benim burada değinmek istediğim nasıl bir çocuk yetiştirme konusunda aslında ne kadar beceriksiz olduğumuzu  akademik olmayan deneyimlerimi paylaşmaktır.

Etrafımda yaşları bize göre ufak, deneyimleri hayli az olan çocuklarımızın hayattan nasıl soyutlandığını, yaşamaları gereken doğal hayattan mahrum, daha yavruyken avlanan balık, yetişmeden toplanan ham  meyve misali ,mukavemet tecrübesinden uzak sözüm onu hayata hazırladığımız çocukları görünce çok üzülüyorum,

Şimdinin çocukları öyle söylenildiği kadar şanslı falan değil, kendi geçmiş zamanlarınızı, kendi zamanınızdaki yokluğu, eksikliği ne kadar gerekçe gösterseniz de bizlerin çocukluğundan daha mutlu değiller.

Duygusuz ruhsuz, az kelimesini tanımayan, yoktan anlamayan, bilişim çocukları bunlar, Peki ama bu çocuklar dünyaya böylemi geldiler!

Hayır, bilişim çağına hazırlıksız yakalanan  ebeveynlerin  yetiştirdiği  ürün bunlar.

Çocuğun ne olsun büyüyünce diye sorulduğunda hepimizin cevabı hep iyi bir meslek oluyor, ama nasıl meslek; tabi ki çok para kazanılan meslek.

Çocuğun düşüncesini  sorarsak o kadar rengarenktir ki meslekler; içinde polis, itfaiyeci, pilot,hemşire,sanatcı,şoför, öğretmen, ressam,doktor… Tercihlerde hep hayaller var, kendine yakıştırma var, sonuçta tüm meslekler var.

Gençlerimizin meslek seçimlerini ailelerin yaptığı bir durumda; gençliğin iş doyumu ve buna bağlı olarak işlerindeki yaratıcılığı hiç düşünmek istemiyorum. İşsiz kalacak kadar mesleğinden uzak bireyler ve Sonuç ise mutsuz işinde başarısız nesiller.

Çünkü bunu onlar istememişti, o doktor değil, tiyatro sanatçısı olmak Hatta ülkeler arası seyahat eden tır şoförü olmak istiyordu.

Kısacası eğitim döneminde ruh sağlığı bozulan onlarca evladın vebali sadece bilinçsiz anne babalarda değil çocukları yarış atına çeviren sistemde. Hani kendisiyle ve başkalarıyla barışık nesiller yetiştirecektik.

Kendi başarısızlıklarını çocuklarında başarı olarak görmek isteyen ana babaların bilmesi gereken tek önemli husus “Her çocuk özeldir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.