İlayda Göğsümüzü Kabartmaya Devam Ediyor

İlayda’dan Bir Başarı Daha

İlayda Şamilgil “First Step To Nobel Prize In Physics” En Prestijli Fizik Proje Yarışmasında 70 civarında ülkeden 5 bini aşkın fizik projesini geride bırakmayı başararak, Dünya birincisi olmuştu. Bu projeyi daha önce TUBİTAK’a gönderdiği fakat TUBİTAK’ın düzenlediği yarışmada dereceye dahi giremediği biliniyordu. İlayda kariyerine artık ABD’nin Cornell Üniversitesinde devam edecek.

clip_image001

İlayda geçen yıl Nobel Ödülü’ne Doğru İlk Adım adlı yarışmaya “Sıvılardaki su oranını mıknatısla ölçebilen ucuz, hızlı ve taşınabilir bir sistem” adlı projeyle katılmış ve birinci olmuştu. Üstelik bu ödülü aldığında henüz 12. Sınıfta idi. Elde ettiği başarı ile tüm Türkiye’yi gururlandıran İlayda şu anda mühendislik eğitimi alıyor, üniversite eğitimi için ise ABD Cornell Üniversitesi’ni tercih etmiş.

Lise Hayatı Oldukça Verimli ve Başarılı İdi

İlayda İstanbul Özel MEF lisesinden mezun oldu, lise hayatı gayet başarılı ve verimli geçen ilayda son sınıfta İstanbul’da bulunan bazı metro istasyonlarında radon gazı (kanserojen) ölçümü yapıp bu verileri İstanbul Valiliğine ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sunmuş.

NASA PROJESİNE SEÇİLDİ

Cornell Üniversitesinde eğitimine başlayan İlayda, yalnızca 2. Sınıfta iken dahil olunabilen ve 30 kişinin katılabildiği bir araştırma projesine de henüz 1. Sınıfta iken dahil oldu. Mutlaka araştırma projelerinde yer almak istediğini ve istediğini elde ettiğini belirten İlayda, Üniversite Profesörlerinden olan ve aynı zamanda NASA’da teknoloji şefi olarak çalışan  Mason Peck’in Mars’a giden roketlerle ilgili projesinde görev alacak.

Ders Saatleri Azalacak

Projede çalışma hakkı elde eden İlayda’nın teori dersleri haftada 8 saate indirilecek. Kalan zamanını ise projeye harcayacak, böylece daha çok araştırma ve pratik yapmış olacak. Projenin teoriden çok pratikte geçerli olmasını heyecan verici olduğunu söyleyen İlayda bu gelişmeden dolayı mutluluğunu ifade etti.

ilayda şamilgil4

Mezun Olunca Bir Süre ABD’de Çalışacağım

İlayda mezun olduğunda ABD’de ki çalışma düzeni ve ortamını tanımak ve deneyim elde etmek için birkaç sene ABD’de çalışacağını belirtti. Daha sonra Türkiye’ye dönebileceğini ifade eden İlayda kendisini sınırlamayacağını, bilim için çalışacağını söyledi. Yakın zamanda Nobel Kimya ödülünü alan Aziz Sancar ile övündüğünü muhakkak izinden gidilmesi gereken bir insan olduğunu söyleyen İlayda  ödülü Atatürk’e sunmasının da çok yerinde bir davranış olduğunu iletti.

Ülkemizdeki Gençlere Mesajı

Mutlaka hayallerinizin peşinden koşun, engellerle muhakkak karşılaşacaksınız fakat gerçekten isterseniz o engelleri aşmanın yolunu bulabilirsiniz. Olumsuz düşünmeyin ve yapmak istediklerinizi mutlaka yapın, başkaları için başkalarının isteklerini değil…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.