İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İLKSAN’a Girişler Serbest Çıkışlar Yasak

Sınıf öğretmenlerini bünyesine zorla üye yapıp aylıklarından düzenli para kesen ve sizler adına yatırımlarda bulunuyoruz arsa alıyoruz masalları ile dünlerde bugünlere gelen İLKSAN’ın zorbalığına halen sendikalarda cevap bulamamanın savaşını verirken Eğitim-Sen den yüreklere su serpecek bir haber manşetlere taşındı. İsteyen sınıf öğretmeni İLKSAN dan istediği zaman ayrılabilecek diye.

Senelerdir öğretmenlerin aylığından kesmeye istekleri dışında devam eden ve bir türlü çıkma potalarını aşağıya çekmeyen İLKSAN çıkmak isteyen öğretmenlere de belirli bir seneyi tamamlamadan çıkarsa bankaların faiz sistemi hesaplaması ile öğretmenin biriken parasını ödüyor.

1993 yılındaki İLKSAN yolsuzluğunu bilmeyen yoktur. Taşlar yerinden bir anda oynamış skandallar ortaya çıkınca zavallı eğitimcilerin aylıklarına yapılan kesintilerin nerelere harcandığı gözler önüne serilmiş olmasına rağmen öğretmenler bir türlü İLKSAN üyeliğinden düşürülmemiş ve bu kan emme devam etmiştir.

İLKSAN’nın kuruluş amacı İlkokul öğretmenleri arasında yardımlaşmayı sağlamaktır. Her şey güzel gözükse de öğretmenler haklarının gasp edilmesinden sıkça söz edip sendikalarının bu işe el atmasını yüksek sesle dile getirdiler her seferinde. Çünkü hiçbir yardımlaşma adil olmadığı gibi toplanan paralarla yapılan yatırımlarda hep zarar etmekte.

Öğretmenler ayrılmak istedikçe onların İLKSAN’dan ayrılmamaları adına karşılarına çıkardıkları engellerle kenarda biriken paralarının da kuşa döneceği korkusu ile hep askıda kaldı. Burada kazanan İLKSAN kaybeden eğitimci oldu Uyuyan sendikalar uyandı ve bastırdı eğitimcisinin haklarını ve izinsiz üyeliğe son verdiği gibi isteyen eğitimci İLKSAN’dan tek kuruşuna zarar gelmeden ayrılabilecek.

Adil olanda buydu. Çünkü; sınıf öğretmenlerinin sırtından sağlanan haksız kazanca dur demenin zamanı geldi de geçiyor bile. Sevgili öğretmenler üyelikten ayrılmak ve birikimlerini geri almak isteyenlerin yapacağı tek şey; Toplu sözleşmenin yürürlüğe gireceği 1 Ocak 2016 itibariyle dilekçe ile başvurmanız gerekiyor. Bu arada birikmiş aidatların alınıp alınamayacağı veya ne şekilde alacakları tam olarak netletmiş değil. Çünkü ; İLKSAN üyelerin kendilerinden ayrılmaları halinde ödemede güçlük çekeceklerini devletin kendilerine finansal olarak kaynak göstermesini istiyor. Toplu sözleşmedeki maddenin kanuna aykırı olduğunu öne sürerek kararın iptali için mahkemeye başvurduğunu kamuoyuna duyurmuştur. Siz ne kadar ayrılmak için çabalasanız da İLKSAN sizin üyeliklerinizi bu gidişle hiç ama hiç iptal ettirmeyecek gibi…

Oğuzhan MERT

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.