İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İnternet Bağımlılığını Önleme Projesi

İnternet Bağımlılığını Önleme Projesi Kadın Sağlıkçılar Dayanışma Derneği KASAD tarafından yürütülen ve Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen Orta Öğretimde İnternet Bağımlılığını Önleme Projesinin kapanış etkinliğine Sare Davutoğlu katıldı.

Davutoğlu çocuklar için yapılan her gelişmenin çok önemli olduğuna dikkat çekti. Bilişim dünyasında yaşanan gelişmelerin çocuk ve gençlerdeki olumsuz etkilerine ve zararlı kullanımlara karşı önlem almanın hayati öneme sahip olduğunu belirten Sare Davutoğlu, Türkiye gibi genç nüfusa sahip olan ülkelerde bu tarz çalışmaların sayısının ve kalitesinin önemli olduğunu belirtti.

Davutoğlu ayrıca zaman geçtikçe çocukların bilgisayarla tanışma yaşının düştüğünü, neredeyse bebek yaştakilerin iyi birer telefon, tablet, bilgisayar kullanıcı olduklarını söyledi. Bu hususta çocukların ve gençlerin internet ve bilgisayardan maksimum faydayı almaları gerektiğini iletti.

TUİK verilerine değinen Davutoğlu 16 yaş gurubunda internet kullanımının %54,8 ülke genelinde ise %60,5 olduğunu hatırlattı. Ülkede hanelerin %96’sında cep telefonu var, internet kullananların %80,9’u sosyal medya profili oluşturmak, mesaj göndermek ve içerik paylaşmak için internet kullanıyor.

Yani özetle internet bilgi paylaşımı değil, sosyal medya amacı ile kullanılıyor, internetin doğru kullanımının yaygınlaştırılması gerekiyor.

Sare Davutoğlu proje kapsamındaki faaliyetlere de değindi, proje kapsamında çocukların doğru internet kullanımında etkili olması planlanan Toprak ile Yağmur çevrimiçi kitabının faydalı olacağını ve Yüz Yüze Projesini anlattı.

Programa Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sabahattin Zaim Üniversitesi ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çalışanlarına projeye paydaş oldukları için teşekkürlerini iletti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.