İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kadın Memurlara Verilen Doğum İzni Yeterli mi?

Her bayan anne olma arzusuna sahiptir. Evlat sahibi olmak isteyen ailelerin can taşıyan kişisi annelere oldukça fazla rol düşer elbette. Anne kavramı çok kutsaldır ve annelik mesleği hiçbir zaman sona ermez. Annelik duygusunu tatmak isteyen bayanlarımız bu sevinci yaşarken işlerini aksatmak istemiyorlar elbette. Sizlere bebek bekleyen kadın memurların doğum izninden bahsetmek istiyorum. Çoğu anne adayı bu doğum iznini duyduğunda bu süre az geliyor. Kadın memurlarımızın bebek telaşı içerisinde bu sürenin hızla geçtiğini düşünüyorum. Anne olma sevinci ve telaşı kaplamışken kalplerini gerçekten bu süre oldukça kısa. Kadın memurlara doğum izni azlığı söz konusu diyebilirim.

Hafta bazında bakarsak doğum öncesi sekiz hafta, doğum sonrası ise sekiz hafta olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni var. Ay olarak baktığımızda ise bu rakam 4 aya denk geliyor. Fakat çoğul gebelik durumunda yani birden fazla bebek doğumu esnasında doğum izni süresine 2 hafta eklenir. Yani rakam 4 buçuk aya çıkar. Devlet tarafından belirlenen bu rakamı çoğu anne az bulsa da bu sürenin hızlı geçmesi gerçekten olasıdır.

Yeni anne olmuş bir memur işine dönerken de oldukça zorlanabilir elbette. Bu durumlar her anne için kolay olmaz. Bu yüzden doğum iznini bebekle olabildiğince zaman geçirerek ona sevgi sunarak geçirmek çok önemli. Ben anneler adına bunu dileyebilirim. Hayat yepyeni evlatları ve ailelerini mutlu etsin.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.