Kadrolu Öğretmen Alımı Tarih Oluyor İlk Adım Sözleşmeli Öğretmenlik

Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ öğretmen atamaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalarda bundan sonra kadrolu öğretmen alımı yapılmayacağını yapılacak atamaların sözleşmeli olarak yapılacağını ve bu sözleşmeli öğretmenlerin de 4 yıl sonunda kadrolu olacağını belirtti.

Direk Kadrolu Öğretmen Ataması Olmayacak

Bakan İsmet YILMAZ sözlerine şöyle devam etti. Eskiden atamaların kadrolu olarak yapıldığını fakat bundan sonra kadrolu öğretmen alımı yapılmayacak bunun yerine 4 yıl süreli sözleşmeli öğretmen alımı yapılacak ve bu sözleşmeli öğretmenler 4 yıl sonunda otomatik olarak kadroya geçecek.

Editör Yorumu;

Bu kadrolu öğretmen alımının kaldırılmasının en büyük sebebi 15 Temmuz darbe teşebbüsü olduğu olduğu düşünülmektedir. Sözleşmeli öğretmenlik 15 Temmuz  girişiminden önce karar alınmıştı ve atamaların 2017 Şubat ayında hem kadrolu hem de sözleşmeli olarak yapılması planlanıyordu.

Buradaki amaç Doğu’da öğretmen tutmaktı. Doğu’da öğretmenler her fırsatta tayin isteyerek ülkedeki öğretmen açığının büyük bölümünün Doğu’da oluşmasına sebep oluyordu. MEB bunu engellemek için sözleşmeli öğretmenliği getirmiş bunun en büyük delili ise 6 yıl boyunca tayin hakkının olmamasıdır.

15 Temmuz sürecinden sonra ise Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) memurların açığa alınma olaylarında baş rol oynadı ve en çok açığa alma işlemi Milli Eğitim Bakanlığında yapıldı. Bu sebepten dolayı öğretmen atamaları 2016 Eylül ayına alındı.

Açığa Alınmalar Kadrolu Öğretmenliği Vurdu

Açığa alınan memurların neredeyse yarısı Milli Eğitim Bakanlığından çıkınca ve açığa alınan MEB memurlarının neredeyse tamamı öğretmen olunca MEB bu sefer daha temkinli davranmak için kadrolu öğretmen atamasını askıya aldı ve bundan sonraki atamaları sözleşmeli olarak yapmaya karar verdi.

Buradaki amaç öğretmenlerin her hangi bir terör örgütüyle bağlantısı olduğu tespit edildiğinde onun sözleşmesini fes ederek görev almak. Buradaki terör olayı öncelikle FETÖ-PDY olarak algılanmaktadır.

Umarız MEB bu yanlıştan bir an önce döner ve hem mülakatı kaldırmalı hem de kadrolu öğretmen alımını geri getirmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.