Kar Tatilinde Ek Ders, Yetiştirme Kursu ve Nöbet Ücreti Ödenir mi? Resmi Yazı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yapılan toplu sözleşme maddesinde yer alan kar tatili verilmesi durumunda ek ders ödemesi yapıyor. Eskiden kar tatili olduğunda kar tatili günü olduğu günler ek ders kesintisi yapılıyordu. Toplu sözleşmeye eklenen madde ile kar tatilinde ödeme yapılıyor peki ama yetiştirme ve destekleme kursları ve nöbet ücreti durumu ne?

Destekleme ve yetiştirme kursları ile öğretmenler ek ders ücretlerini iki katı olarak almaktadırlar. Herhangi bir kar tatili durumunda ise nasıl işlem yapılacağı konusunda bir tereddüt yaşanmaktaydı. Bunun sebebi de eskiden açılan Halk Eğitim Merkezi kurslarında kar tatilinde ek ders kesintisi olmasıydı. Fakat destekleme ve yetiştirme kursları bu HEM kurslarından farklı bir konumda olduğundan ek ders yönetmeliğine göre ders görevlerinin yapılmış olduğu haller kapsamında sayıldığından ek ders ödenecektir.

Nöbet ücretleri de 2017 Ocak ayı itibariyle haftalık 3 ek ders saati olarak yazılmaya başladı. 2016 yılında nöbet ücreti 2 ek ders saatiydi. Toplu sözleşme ile 1 ek ders saati daha artırıldı ve 3 ek ders saati olarak ödenmeye başlandı. Kar tatili bir öğretmenin nöbet gününe denk geldiğinde bu öğretmene ek ders ödenmez çünkü nöbet görevini yerine fiilen getirmemiştir. Nöbet defterine o gün nöbet tuttuğuna dair yazı yazıp imzalamamıştır. Bundan dolayı kendisine nöbet ücreti ödenmez.

MEB tarafından gönderilen resmi yazı aşağıdadır;

kadıköy medyum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.