Kodlama Dersi Müfredata Giriyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık TV 24’te katıldığı programda kodlama dersine ilişkin sevindirici haberler verdi.

Bakan Işık dijital çağda kod yazmanın çok önemli olduğunu bu çağda kod yazarlığın okur yazarlık gibi olduğunu belirtti. Dijital çağda kod yazamayanların çağın aktörü olamayacağına dikkat çeke Fikri Işık kod yazamıyorsanız başkasının yazdıklarını tüketirsiniz dedi. Milli Eğitim Bakanlığına kodlama dersinin liselerde zorunlu, ilk ve orta öğretimde ise müfredata girmesi için yazıyla bilgilendirme yaptıklarını iletti.

Savunma sanayinin en büyük ihtiyaçlarından olan kodlama hayati öneme sahip, yazılım ihtiyacını gideremeyen, dışarıdan ihraç eden ülkelerin dışarıya bağımlı olduğunu söylemek çokta yanlış olmaz. Ayrıca kodlama savunma sanayi dışında da birçok alanda kullanılıyor, yıllık geliri bazı ülkelerin gelirinden daha fazla olan web siteleri mevcut. Yabancı kaynaklı bu web sitelerine reklam için verilen paralarda milli servetin dışarı çıkmasına sebep oluyor.

Kodlama derslerinde öncelikle algoritma öğretilmeli, algoritma problemler karşısında pratik çözümler üretebilmeyi ve sorunlara farklı bakış açısından bakabilmeyi öğretecektir. Algoritma olmadan kodlama öğrenmek bütün kodları bilen ama nerde neyi kullanacağını bilmeyen bir nesile sebep olacaktır.

Üretimin dijital platformda da önemi çok büyük, tüketen ve üretmeyen nesiller elbette yok olmaya mahkumdur. Örnek vermek gerekirse WhatsApp uygulamasının değeri 19 milyar dolar, sadece 6 yıllık olan ve 55 çalışana sahip olan bu uygulama kodlamanın ne denli önemli olduğunu kör olana dahi gösteriyor. Bizce kodlama derslerinin liselerde değil ilk öğretimde dahi zorunlu olması ve çekirdekten yetişen nesiller görebilmemizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.