KPSS ve Verimli Ders Çalışma

Kamu kurum ve kuruluşlarında devlet memuru olmak isteyenlerin girdikleri sınavdır. ÖSYM, tarafından hazırlanan ve uygulanan sınav; KPSS/1 ve KPSS/2 olarak incelenir. KPSS/1; ortaöğretim ve ön lisans mezunları ya da mezun durumda olanların girebileceği sınavıdır. KPSS/2 ise lisans mezunlarının girdiği sınavdır. Bu sen hem KPSS/1 hem de KPSS/2 yapılacaktır. Mayıs ayında genel kültür ve genel yetenek sınavına lisans mezunları girecektir. Aynı ay içinde öğretmen olmak isteyenler için eğitim bilimleri sınavı da yapılacaktır. Temmuz ayında lisans mezunları için alan sınavı denilen, herkesin kendi alanından muaf tutulduğu sınav vardır. Eylül ayında ise ön lisans ve ortaöğretim öğrencileri için yapılacak olan genel kültür ve genel yetenek sınavı vardır. Mayıs, temmuz ve eylül aylarında yapılacak olan sınavlar öğrenciler için hayati önem taşıdığından verimli ders çalışmak gerekir.

Verimli Ders Çalışmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Kpss ’ye çalışmaya nereden başlayacağını bilmeyen öğrenciler için uzmanların önerdiği püf noktalarından bazıları şunlardır:

  • Öncelikle sınava çalışmaya başlamadan önce bir önce ki yılın KPSS çıkmış sorularını alıp, çözün. Eksiklerinizi görmenizi sağlayacaktır. Sorularda zorlandığınız eksik konuları not edin.
  • Bulunduğunuz seviyeyi öğrendikten sonra, eksik olduğunuz konulara ağırlık vererek çalışma programı oluşturun.
  • Hazırlık sürecinde çok kitap yerine az ama kaliteli kitapları alın.
  • Kaynakları aldıktan sonra, süre hesaplaması yapın ve eksik konularınızı bu süreç içine dağıtın. Her gün en verimli olduğunuz saatleri belirleyerek, o saatlerde çalışmaya özen gösterin.
  • Konu tekrarlarına ve soru çözümlerine ağırlık verin.
  • Ders sırasında sadece ders ile meşgul olun. Telefon, arkadaş gibi uyarıcılardan kaçının.

Sınav Stresini Engellemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Yaklaşık 3 ay sonra olacak sınav için öğrenciler şimdiden strese giriyorlar. Hayatlarını etkileyecek bu sınavda soruları doğru cevaplamak için kaygılanıyorlar. Uzmanlar sınav stresinden kurtulmak için hazırlanılan programa uyulması gerektiğini söylüyorlar. Kişinin vermiş olduğu gayret sonucu kendine güveni artacağından stres bir nebze azalacaktır. Bunun dışında ders çalışma zamanlarını etkilemeden sosyal hayatında yaşanılması gerektiğini, haftada birkaç gün spor ve yürüyüşün öğrencinin keyfini yerine getireceğini söylüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.