Kutu Sütlerde Morfin Etkisi

Üretilen kutu sütlerinin yüksek basınç altında tutulduğunu ve 135 santigrat dereceye kadar ısıtıldığı için yararlı bakterilerin öldüğünü belirten Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Ahmet Aydın, yüksek basınca maruz kalan sütün içindeki proteinlerin yapısının değiştiğini belirtti.

Bu yapıda sütün alışkanlık yaptığının altını çizen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Ahmet Aydın bu süte alışan çocukların başka bir şey yemek istemeyeceklerini belirtti.

Dikkat bozukluğuna sebep olan UHT sütlerinin aynı zamanda çocukların Tiroit astım ve MS hastalıklarına yakalanmalarına sebep olabileceğini de belirtti.

Vatan Gazetesi’nin 7 Mayıs 2012 tarihli Mine Şenocaklı’nın haberine göre Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Ahmet Aydın kutu sütlerinin çocuklarda adeta morfin etkisi yaptığını söyledi.

Kutu sütlerinin uzun ömürlü olmasının sebebinin 135 dereceye kadar kaynatılması ile yararlı bakterilerin kalmadığını ve dahası UHT sütünün alışkanlık yaptığını ve çocuklarda zararlı bakterilere karşı direncin düşmesine sebep olduğunu belirten Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Ahmet Aydın bin yıllardır toplumumuzun süt tüketimine millet olarak sindirim sistemimizin uygun olmadığını ve Orta Asya’dan beri süt yerine yoğurdu daha fazla tüketen bir toplum olduğumuzun altını çizdi. Laktoz enziminin sütü ısıtma ile tahrip olduğunu ve bu nedenle çiğ sütün içindeki laktazın parçalanamadığını belirten Aydın, bu açıdan kutu süt tüketimini önermiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.