Liseye giriş sistemi yönetmeliği yürürlüğe girdi

Milli Eğitim Bakanlığının, temel eğitimden ortaöğretime geçiş (TEOG) sistemini kaldırmasının ardından bakan İsmet Yılmaz tarafından yeni sistem açıklanmıştı. Bu açıklamadan sonra liseye 8. sınıf öğrencilerinin yerleştirilme sisteminde adrese dayalı sistemin geldiği açıklanmıştı. bu sistem hakkında oldukça fazla söylemler dolaşmış ve öğrencilerin yerleştirilmesi ilişkin çelişkiler bulunuyordu. Bakanlık bu konu hakkında yönetmelik yayınlanacağından bahsetmişti. Detaylar bu yönetmelikte bulunacaktı. İşte o yönetmelik değişikliği yayınlandı. Ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde yapılan bu değişiklik ile liseye geçiş sistemi, fen lisesi sınıf kontenjanları, öğrenci nakilleri gibi konulara açıklık getirilmiş oldu.

Sınıf Kontenjanları 30 olacak

Yapılan değişiklik ile birlikte fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, güzel sanatlar lisesi, proje okullarının sınıf kontenjanları 30 olarak belirlendi. Bildiğiniz üzere bu kurumlar öğrenci alımları sınav ile yapacaklardır. Peki sınavsız adrese dayalı sistem ile tercih yapılan okulların sınıf kontenjanları nasıl olacak? Bu da yönetmelikte kendine yer bulan konulardan oldu. Anadolu liseleri, anadolu imam hatip liseleri, mesleki ve teknik anadolu liselerinde ve çok programlı liselerde bir sınıfta 34 öğrenci olacak şeklinde belirlendi.

Yerleştirme ve nakil Komisyonları görev alanları belli oldu

Değiştirilen yönetmelik ile 8. sınıf öğrencilerinin liselere yerleştirilmesi komisyonunun görevleri de belli oldu. Buna göre öğrenci yerleştirmeleri dengeli bir şekilde olacak ve belli başlı okullara yığılma olmaması sağlanacak. Bu yerleştirmelerde öğrencilerin 6, 7 ve 8. sınıf yılsonu başarı puanının aritmetik ortalamasının alınacağı belirtildi. Özel eğitim öğrencilerinin durumları ise rehberlik ve araştırma merkezlerinin verdiği rapor doğrultusunda incelenip belirlenecektir. İlgili yönetmeliği resmi gazete de inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.