İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MEB 4 Milyon Yetişkine Okuma Yazma Öğretti

Zorunlu ilköğretim devri dışında kalan ve okuma yazma bilmeyen yetişkinler Milli Eğitim Bakanlığı’nın Halk Eğitim Merkezleri bünyesinde açılan programlara katılarak okuma yazma öğrendi.

2015 bilim ve teknoloji çağında halen okuma yazma bilmeyen insanlar var. Okuma yazma öğrenenlerin 2.797.985’i kadınlardan oluşuyor. 1.195.604 kişi erkeklerden oluşuyor.

MEB’in okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımıza okuma yazma öğretmesi ve yurt genelinde çeşitli kampanyalara imza atması takdire şayan.

Ülke genelinde 174 bin 472 adet kurs açılarak büyük bir sorunun üstesinden gelindi. Halk Eğitim Merkezlerinde görevlendirilen görevliler okuma yazma sorununun çözülmesi için okuma yazma bilmeyenleri tespit etmek için tarama yaptı.

Okuma yazma bilmeyen fakat okuma yazma öğrenmek isteyen tek bir kişi için bile kurs açılması ile milyonları bulan yeni okuma yazma öğrenen insanlar artık dünyaya daha geniş bir perspektiften bakabilecek.

Haber izlerken film seyrederken okuma yazma bilmeyen ninelerimiz ve dedelerimiz televizyon önünde ailece oturduğumuz sırada “ Ne diyor bu evladım?” diye sormaları ve büyük ihtimalle cevap alamamalarının devri bitiyor. İsteyen herkesin okuma yazma öğrenebileceği Halk Eğitim Kursları yurdun geneline yayılmış durumda.

Artık ninelerimiz ve dedelerimiz hatta okuma yazma bilmeyen anne ve babalarımız bu kurslardan kısa zamanda okuma yazma öğrenerek hayata renk katacaklar.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu büyük atılımı birçok karanlık evleri ve zihinleri aydınlığa kavuşturacak.

Bir yorum

  1. Anonim Anonim 22 Kasım 2015

    benim eşim okuma yazma bilmiyor ögrenmesini istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.