MEB’den Okullara Bir Yasak Daha

MEB’den zararlı internet reklamlarına önlem

Milli Eğitim Bakanlığı İnternet’teki Arama Motorlarına Yasak Getirecek…

MEB eğitim arama motoruyla öğrencilerin internetteki cinsel içerikli reklamları görmesini engelleyecek.

Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin internetten yaptıkları araştırmalar sırasında sunulan cinsel içerikli reklamların ortadan kaldırılması için çalışma başlattı. Eğitim camiasına MEB yeni bir arama motoru getirecek, bu sayede öğrenciler kötü amaçlı firma ve kişilerin etkisinden kurtulacak.

MEB eğitim arama motoruyla öğrencilerin dersleri için kullandıkları internette tespit ettikleri kötü içerikleri kaldıracak.

ogrenci_bilgisayar

Ülkemizde 6 yaş 15 yaş arası öğrencilerin yüzde 82’i ödev araştırması için arama motoru Google’ı kullanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı yanlış bilgilere ulaşılmasını engellemek ve öğrencileri zararlı içeriklerden uzak tutabilmek için eğitim arama motorunu hazırlıyor, eğitim arama motoru sadece eğitim görenlere özel olacak, herkes kullanamayacak. Yaklaşık 18 milyon öğrenciye ve öğretmene bilgi kaynağı niteliğinde olacak olan eğitim arama motorunda eğitimle ilgili web siteleri akredite şekilde sıralanacak. Milli Eğitim Bakanlığının kullanacağı sistem Google, Yandex, Yahoo gibi arama motorlarında daha kapsamlı olacak ve yanlış bilgi veren web sayfaları kaldırılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı ayrıca projede reklam olmayacağını iletti. Öğrencilerin ödev araştırırken onlara sunulan cinsel ürün içerikli reklamların algı oluşturduğunu ve olumsuz etki ettiğini bu sebeple de eğitim arama motorunda kesinlikle reklam yer almayacağını MEB açıkladı. Sadece eğitim gören ve eğitimde görevli olan personel tarafından kullanılacak olan arama motoru bilgi sağlayıcı bir kaynak olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.