MEBİM 147 6. yılında e-Devlet sistemine ekleniyor

MEBİM 147 projesi 2012 yılında gerçekleşen Van depremi sonrası bir sosyal sorumluluk projesi olarak ortaya çıkmıştı. Buradaki amaç veli, öğretmen ve öğrencilerin yaşadıkları travmadan kurtulmalarını sağlamaktı. Bu sistem bunun yanında bilgi edinme, soru, talep, öneri, şikayet hattı olarak da hizmet vermekteydi. Bu sistem kendisine yapılan başvurulara 3 gün içerisinde yanıt vermektedir. Bakanlık, 6. yılını dolduran ve hala aktif bir şekilde kullanılmaya devam eden sistemi e-Devlete entegre etmeye hazırlanıyor.

MEBİM 147 iletişim hakkında Samsun’da yapılan bilgilendirme toplantısında verilen bilgiye göre bu sistem 6 yıl içerisinde 12 milyon kişi tarafında kullanıldı. Bu 12 milyon kullanıcı 41 milyon 650 bin dakika görüşme sağladı. Bu görüşmelerin büyük çoğunluğunun bilgi edinme olduğu belirtildi. Aramaların sadece yüzde %1,94’ü ihbar ve şikayetlerden oluşmaktadır. Burada gelen aramaların çoğunlukla kula gönderilemeyen kız çocuklarından geldiği belirtildi.

MEBİM 147, 31 Mart itibariyle e-Devlet sisteminde olacak

Yapılan açıklamalarda 147 üzerinden yapılan işlemlerin daha kolay olması ve işlem basamaklarının izlenebilir hale gelmesi amacıyla sistemin e-Devlete entegerasyonu yapılacağı belirtildi. Bu geçişin 31 Mart günü olacağı söylendi. MEB basın ve halkla ilişkiler müşavirliği ülke gnelinde illerde şube müdürleri, il ve ilçe milli eğitim müdürleri ve yetkili kullanıcılar ile toplantılar düzenleyerek sistem hakkında bilgilendirme toplantıları yapıyorlar. e-Devlet ile artık sisteme yapılan bilgi edinme, ihbar, şikayet, görüş, öneri, soru gibi işlemler sonunda sesli olarak değil yazılı olarak cevaplar kişilere iletilebilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.