Memurum, Ne Çektin Be Vergi Diliminden..!

Her devlet memuru Temmuz ayı gelmeden aldıkları maaşlardan dolayı vergi dilimine girer ve Temmuz ayı maaş zammı alamaz.

Nedir bu vergi dilimi?

Vergi dilimi, devlet memurlarından alınan vergiyi ifade eder. Her devlet memuru maaşlarının belli miktarını vergi olarak devlete vergi olarak geri ödüyor. Bu geri ödemeler memurların aldıkları maaşlara ve bulundukları kademe ve dereceye göre değişmektedir.

Vergi dilimi üst limiti devlet tarafından belirlenir ve o alt limite kadar memurlardan %15 vergi kesimi yapılır. Üst limit aşıldığında memur vergi dilimine girdi sayılır ve alınan vergi oranı %15’ten %20’ye çıkar ve memurların isyan ettikleri kesintiler başlamış olur.

2016 Vergi Dilimi Üst Limiti (Matrahı) Ne Kadar?

Vergi Dilimi Matrahı (Üst Limiti) yani %15 gelir vergisi üst sınırı 2014 yılı için 11 bin TL, 2015 yılı için 12 bin TL ve bu yıl yani 2016 için 12bin 600 TL olarak belirlendi.

Ortalama 2500tl maaş aldığını düşünürsek 5. ayda (Mayıs) memurun aldığı toplam miktar 12500Tl olacak ve Haziran ayında vergi dilimine girmiş olacak. Maaşından kesilen vergi oranı %15’ten %20’ye çıkacak.

Toplu Sözleşme Memur Zamları Vergi Diliminde Eriyor

2015 Ağustos ayında yapılan Memur Toplu sözleşmelerinde memura Ocak 2016 için %6,5 ve 2016 Temmuz için %6 oranında zam verildi.

Memurlar zam aldıkça 12 bin 600 TL olan vergi matrahına daha hızlı ulaşacağından vergi dilimine mayıs hatta nisan ayında girme ihtimali doğuyor. Bu da Temmuz ayında alacağı %6’lık zamdan önce Nisan ayından Temmuz ayına kadar %20 oranından vergi ödeyecek ve aradaki vergi farkı Temmuz ayında alacağı zamdan fazla olacak.

Özetle memurlar bu vergi dilimi yüzdeleri yüzünden her zaman Temmuz zamları erimektedir. %6 zam almayı beklerken %5’ten en iyi ihtimalle Haziran’dan Aralık ayına kadar vergi ödeyecekler. Aradaki %1’lik fark hiç anlaşılmadan yok olacak.

Nasıl Bir Düzenleme Yapılmalı?

Aslında düzenleme çok kolay memur maaş ortalamaları alınıp bu maaşlara göre 12 ay üzerinden kazanabilecekleri hesaplanır ve vergi dilimi ona göre belirlenebilir. Bu ortalamanın üstünde olanlar vergi dilimine girer. Bu durum yüksek derecede ve kıdemde olanları etkiler ama onlarda nisan ayında gireceklerine en azından eylül ayından girerler. Diğer memurlarda hiç girmeden rahat rahat Temmuz maaşını alırlar.

Ya da vergi dilimini %15’e sabitlersin kimse hesap yapmak zorunda kalmaz. Herkes aldığı maaşını bilir.

Aydın KARADENİZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.