MİT Uyardı: Bu Sitelerden Uzak Durun

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), kamu ve özel sektörlerdeki kurumlarını bilgilendirmeye, eğitme, uyarma ve önleme faaliyetlerine başladı. Bunun başlıca sebepleri arasında son dönemde olan terör olayları ve ülkemizin büyük şehirlerinde bombalı eylemler olmasıdır. Özellikle başkentimizde 28 vatandaşımızın hayatını kaybettiği olaydan sonra yeni güvenlik önlemleri tartışılmaya başlanmıştı. Bunun üzerine MİT yeni yetkileriyle önemli olan kamu ve özel sektördeki kurumlarına bilgilendirme, uyarma, eğitme ve önleme faaliyetlerine başlamış durumda.

isnternet-terör-suçları-mit

Genelge Bazı Siteleri Sakıncalı Buldu

Tüm bu olaylar genelinde yeni bir genelge yayınlandı. Bu genelge itibariyle Mit birçok kamu personelini sosyal paylaşım ağlarını kullanmamalarını eğer hesapları var ise geçici süreyle dondurmalarını ve kapatmalarını istedi. Yeni yasayla beraber MİT’e terörle mücadele, milli ilişkilerle ilgili konularda ve dış güvenlik konularında daha geniş yetkiler sağlanmıştır. Bununla beraber MİT önemli yerlerdeki kamu kuruluşları ve özel sektörlerin güvenlik açıklarını kapatma için mücadele vermeye ve gereken bilgilendirmeye başlamıştır.

Genelge Maddeleri

MİT yeni genelge gereği 4 ana temada kamu kuruluşlarına ve özel sektöre çıkarımlar yapmaktadır. Bunlardan ilk olanı bilgilendirme, Belge güvenliği ve siber güvenlik maddeleri yer almaktadır. MİT bu arada siber saldırıların arttığını ve bunun içinde ellerinden gelen güvenlik şartlarını uyguladıklarını belirtti. Genel olarak siber saldırılar kamu personellerin kişisel bilgilerinin ele geçirilmesi amacıyla yapılmaktadır. Bundan dolayı personelin bu sitelere olan üyelikleri kapatılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.