MTSK’da Görev Verilmeyen Öğretmenlere Yeniden Görev Hakkı

Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursu (MTSK) Yönergesi Değişiyor. Değişecek yönerge ile hem görev verilmeyen öğretmenlere yeniden görev verilecek hem de maarif müfettişlerinin sınav ücretlerinde artış yapılacak.

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü MTSK yönergesinde önemli değişikliğe gidiyor.

Mevcut yönergedeki ‘’Sınav sürecini kontrol edecek ve denetleyecekler ile direksiyon eğitimi dersi sınav uygulama ve değerlendirme komisyonu başkan ve üyelerinden sınavda mevzuata aykırı hareket edenlere sınavlarda herhangi bir inceleme veya soruşturmaya gerek kalmaksızın bir daha görev verilmemesini sağlar.’’ ifadesinde yer alan “bir daha” ibaresi yeni yönergede “bir yıl” olarak değiştiriliyor. Yönergeden önce süresiz ceza alanlar da ceza aldıkları tarihten itibaren 1 yıllık süreyi doldurmuşlarsa sınavlarda tekrar görev alabilecekler.

Diğer bir değişiklik ise şu: Sınav Yürütme Komisyonunda olup göreve geç gelenlere ve mevzuata uygun hareket etmeyenlere 1 yıl süreyle sınavlarda görev verilmeyecek. Diğer dikkat çeken önemli bir değişiklik de, sınav sürecini kontrol edecek ve denetlemede görev alacak kişilerin sadece il maarif müfettişlerinden oluşturulması.

Yani denetleme görevini il müdür yardımcıları ve şube müdürleri yapamayacak. Yönerge bu haliyle çıkarsa maarif müfettişleri büyük bir kazanım daha elde etmiş olacaklar. Yapılması düşünülen diğer bir değişiklik ise ücretlerle ilgili. “Bir ay içinde birden fazla sınav yapılması durumunda; sınavda görev alan görevlilerin her birine ödenecek net sınav ücreti, en yüksek devlet memuru brüt aylığının 2 katını geçemez.” ifadesinde yer alan “iki katı” ibaresi yerine “üç katı” ibaresi yer alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.