Müdür müdür müdür?

Tüm eğitim çalışanlarının malumudur bu aralar gündemde olan konu Müdür Atamaları.

Bir çok insan okul müdürü olmak ister ama ; o birçok insandan okul müdürü olur mu bu tartışma konusu.Eeee o zaman okul müdürü nasıl olmalı bunu irdelemek istiyorum.

Başarılı okul müdürlerinin ortak özelliklerini  belirleyip, bu özellikleri çeşitli değişkenler açısından incelersek  bu özelliklerden ilki, okul müdürünün mizahı kullanabilmesidir.

Okul müdürlerinin mizahı kullanması esneklik sağlar, iletişimi kolaylaştırır ve böyle bir ortamda çalışanların performansları artar.

Başarılı bir okul müdürünün sahip olması gereken ikinci özellik, okul müdürünün okulda bir kurum kültürünün oluşmasını sağlayabilmesidir.

Okul müdürünün bunu yapabilmesi için okulda işbirliğini ve kaynaşmayı sağlaması, çalışanlarının rol ve beklentilerini göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Başarılı bir okul müdüründe bulunması gereken üçüncü özellik, okul müdürünün kendisine verilen yetkileri çalışanlarını rahatsız etmeyecek şekilde kullanabilmesi ve özverili ve idealist davranıp onlara örnek olabilmesidir.

Okul müdürünün, okulun başarısı için çalışanlarının gönüllü olarak yer alacakları ve katkı sağlayacakları bir ortam oluşturması gerektiğini ve tüm yetkilerini tamamen hukuki olarak kullanmanın yerine yani yetkiyi kendinde toplamak yerine bu yetkilerini çalışanlarıyla paylaşması gerekir.

Başarılı bir okul müdürünün sahip olması gereken bir diğer özellik, okul müdürünün çalışanlarının iş doyumuna sahip olmalarını sağlayabilmesidir. çalışanın iyi motive olması ve moralinin yüksek düzeyde olması iş doyumuna ulaşmasını sağladığı gibi  bu durumdaki bir bireyin görevini istekli bir şekilde yaparak daha verimli olacağı görülecektir.

Başarılı bir okul müdüründe bulunması gereken son bir özellik ise, okul müdürünün uygun fiziki şartları sağlayabilmesi ve mevcut kaynakları en iyi şekilde değerlendirebilmesidir.

Okulun başarılı olabilmesi için okul müdürünün öncelikle fiziki şartları iyileştirmesi gerekir, ancak fiziki şartların yetersiz olması durumunda da daha fazla özveride bulunması gerekir.

Bir Atasözü derki;”BALIK BAŞTAN KOKAR.”

Velhasıl  bu özellikleri kendinde gören eğitimci arkadaşlar müdür olmalı.

SAYGILARIMLA….

5 yorum

  1. Atıp tutmak kolay. Gönüllü bağışların bile soruşturma konusu edildiği, ödeneklerin ortalıkta görünmediği bir ülkede müdürlük yapılır mı? Taliplerine hayırlı olsun. Eğitim Bir Sen’e yalakalık yapmaya devam etsinler.

    1. İlkokul 2.sınıf öğrencisi için biraz uzun oldu evet.Evde bir büyüğüne okut o sana kısaca özetlesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.