Müdür Yardımcılığı Sınavı Merak Edilen Sorular

MEB Müdür Yardımcılığı Sınavıyla İlgili Merak Edilen Sorular hakkında yazı yayınlandı. Bu sayede idareci olmak isteyenlerin akıllarına takılan sorulara cevap verilmek istenmiştir.

 1. Sınav başvuruları ne zaman?

– Elektronik ortamda yapılacak olan başvurular 25.01.2016 – 17.02.2016 17:00 tarihleri arasındadır.

 1. Sınava kimler başvurabilecek?

– Müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığında dört yıllık ya da aynı eğitim kurumu müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığında toplam sekiz yıllık görev süresi dolanlar. Başvurunun son günü itibariyle Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin görevlendirilmelerine dair yönetmelik’ in 5 ve 7’nci maddelerinde belirtilen genel ve özel şartları taşıyan adaylar başvuruda bulunabilirler.

 1. Sınav nerede yapılacak ve sınav tarihi nedir?

– Müdür Yardımcılığı sınavı 20 Mart Pazar günü saat 14:00’de yapılacak. Sınav merkezleri ise şöyle; Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İçel, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Samsun, Sakarya, Şanlıurfa, Hatay, Manisa, Balıkesir, Kahramanmaraş, Van, Aydın, Denizli, Tekirdağ, Mardin, Malatya, Trabzon, Ordu, Zonguldak, Elazığ ve Çorum.

 1. Sınava kimler başvuru yapamaz?

– Halen müdür yetkili öğretmen olarak görev yapanlar hariç olmak üzere, eğitim kurumu yöneticisi olup, 2015-2016 eğitim öğretim yılının son günü itibariyle aynı eğitim kurumunda ve aynı unvanda dört yıllık ya da aynı eğitim kurumunda ve aynı unvanda müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığında toplam sekiz yıllık görev süresini doldurmamış olanlar, yazılı sınava müracaat edemeyeceklerdir.

 1. Yöneticilikte geçen dört yıllık süre nasıl hesaplanır?

– Yöneticilikte geçen dört yıllık sürenin hesabında; en son yapılan görevlendirme tarihinden itibaren aynı unvanla geçirilen hizmet sürelerinin toplamı esas alınacaktır. 6528 sayılı Kanundan önce atanıp halen eğitim kurumu yöneticisi olanlar bakımından aynı ve farklı eğitim kurumlarında aynı unvanla geçen görev sürelerinin tamamı dikkate alınacaktır.

 1. Başvuru esnasında sistemsel bir sorun yaşanılırsa ne yapılmalıdır?
 • yardimmasasi@meb.gov.tr mail adresinde adaylar sorunlarını dile getirebilir.
 1. Sınav ücreti ne kadardır? Hangi bankalara yatırılacaktır ?

– Sınava girecek adaylar sınav ücreti olarak 80 TL’yi (seksen TL KDV dâhil), (25 Ocak 17 Şubat 2016) tarihleri arasında MEB. Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesinin T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığıyla yatıracaktır.

 1. Sınav süresi ne kadardır?

-Sınav süresi 110 dakikadır.

 1. Sınav Değerlendirmesi nasıl yapılacaktır ?

– Sınava giren tüm adaylar için değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacak, doğru cevaplar dikkate alınarak 70 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacaktır ve başarı puanı hesaplamasında; [Puan=(Doğru Sayısı / Soru Sayısı) x 100] formülü kullanılacaktır. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecektir.

 1. Sınav sonuçları ne zaman açıklanacaktır?
 • Sınav sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı resmi web sitesinde 18 Nisan 2016 günü yayınlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.