MÜLAKAT, HAKİKAT, LİYAKAT…

Değerli okuyucular sizlerle ikinci yazımızda yine birlikteyiz. Yavaş yavaş ısınma antrenmanı olarak gördüğüm bu ilk yazılarım inşallah dikkatinizi çekiyordur. İstiyoruz ki sohbet ortamında olsun yazılarımız. Keşke bu yazılar online bir ortamda olsa idi de sizlerin sorularına an be an cevap verme imkanı bulsa idik. Isınma niteliği taşıyan bu yazılarımızın hızlanma akabinde de depar aşamasının olacağından hiç şüpheniz olmasın… Anti parantez bu depar artık yarışın bittiği değil daha yeni yeni maratonların başlangıcı olduğunu unutmayın.

Herkes kendi uzmanlık alanıyla ilgili yazılar neşrederken bize de düşen eğitim camiası ve bu camianın ilerlemesine engel teşkil edecek olumsuzlukları tespit edip bu olumsuzları ortadan kaldırmaya yönelik yazılar olduğu kanaatini taşıyorum. En nihayetinde biz de bu alana tabiri caizse en kıymetli yıllarımızı vakfettik.

Üniversite sıralarını beraber yıprattığım bir arkadaşımız yeni yeni mesleğe atandı. Bizim de tecrübelerimizden yararlanmak için yer yer kapımızı çalıyor Allah razı olsun. Biz de karınca kararınca yardımcı olmaya çalışıyoruz. Malumunuzdur ki camiamız sendikal hareketler yönünden ne kadar hareketli olsa da hak arama bazında hiçbir hareketlilik yok. Bizler de bu yolda sivil, milli maddi ve manevi değerlere saygılı bir sendikayız, sendikanın üyesiyiz. Dedik ki arkadaşımızı hemen davet edelim. Ettik, etmesine de cevap çok ilginçti:

-MÜLAKAT

Neymiş efendim mülakat varmış. Olsun, ne olmuş yani mülakat varsa. Birileri aba altından sopa gösteriyormuş. Ve “Bakın bizim sendikaya üye olmazsanız mülakatta sıkıntı yaşayabilirsiniz” diye telkinlerde bulunuyormuş. Allah razı olsun kardeşim ama unutmuşsun ki Allah’ın da bir mülakatı var. Liyakati esas alan, hakikat olan. Orada ne yapacaksın, ne yapacaksınız.

Velhasıl-ı kelam fikriyatında o kadar samimi olan arkadaşımız kendi dünya görüşünün zıttı bir sendikaya üye oldu. Hem bana “Kardeş, bir atanayım hele, hemen üyenizim.” diyen kişi, uçtu gitti. Uçsun, üzülmedim ki.. Ona da hak veriyorum. Adaylığını kaldırmamakla tehdit edenlerden her şey beklenir. Biz kimsenin ekmeğiyle oynamak istemiyoruz, oynamayız, oynamayacağız da.

Arkadaşımla yıllar sonra yine bir mekândayız, gözleri dolmuş, beni görüyor, mutlu olduğu gözlerinden okunuyor. Sohbet, muhabbet derken şükür ki sendika konusu açılıyor. Duruma vakıf olduğum için bir şey demiyorum ve akabinde dostumuz ekliyor.

-Kardeş sınav stresi beni çok yıprattı. Allah kimseyi babasının eline baktırmasın, çok zor.” diyor. Kızmadım, kızmıyorum da. Hemen arkasından ekliyor.

-Mülakat bir bitsin, bir dakika beklemem. Adaylığım bir kalksın sizleyim, dedi. İnanıyorum ki onlara kâğıt üzerinde üye oldu. Bir yıl sonra bizde yeniden.

Değerli arkadaşlar, mülakat, liyakat esaslı olmalı, hakikati söylemeli. Bakın siz gelecek yıllarınızın kredisini yiyorsunuz. Davanıza hizmet ettiğinizi zannediyorsunuz ama düşmanlık ediyorsunuz, demedi demeyin. Vallahi bu imparatorluğun yıkılışı çok hızlı, çok mükemmel olacak. Domino taşları gibi olacak. Hep birden yıkılıp gidecek. İnanın sizler Akif İnan’ın kemiklerini sızlatıyorsunuz. Yazık vallahi yazık. Hep birlikte göreceğiz bakın, çöküşleri mükemmel olacak…

Demedi demeyin…!

Fırat YILMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.